Autohifi vs. HiFi

...v najrozšírenejšom ponímaní...

Po tom čo som sa snažil odsimulovať čo najlepšiu bedňu pre subwoofer Ground Zero GZRW12SPL mi nedalo a musím napísať tento článok.
Ground Zero je značka obľúbená u autohifistov, hlavne u tých ktorí sa snažia presadiť v súťažiach typu dBdrag. Mne sa ale výrobky tejto značky až tak nepozdávajú :) Sú totiž určené pre veľmi úzke využitie za cieľom získať čo najvyšší akustický tlak, vyšší ako dostanete z akéhokoľvek PA basáka pri rovnakom výkone, pritom PA basáky majú udávanú citlivosť častokrát vyššiu až o 6 a viac dB! Čím to je? Tým že PA sú robené na hudbu, Ground Zero nie... Tieto reproduktory (neviem či všetky, ale drvivá väčšina (skúšal som simulovať 12" modely z radov Titanium, Radioactive SPL, Uranium aj Plutonium) dokážu pri (ne)vhodnom ladení pri jedinom watte príkonu v half-space (1m od reproduktora) vyprodukovať akustický tlak cez 100dB. Znie to pekne, ale... Všetky tieto reproduktory tento tlak dosahujú len na jednej konkrétnej frekvencii.
Prikladám charakteristiku subwoofera GZRW 12 SPL:


Toto je frekvenčný priebeh vo výrobcom odporúčanej bedni - 42l, BR 10x20cm. Z obrázka vyplýva že subwoofer takto vytlačí slušných 95dB pri 2,83V (1W do 1Ohmu, teda 2W do 4 ohmov) na frekvencii okolo 45Hz. čo je ale menej pekné je to, že o 5Hz nižšie je hladina akustického tlaku o 5dB nižšia, na vyšších frekvenciách to je podobne, obzvlášť zaujímavý je akustický tlak na frekvencii okolo 75Hz (8dB rozdiel - 6-násobný rozdiel v hlasitosti). Pri vyššom ladení ide tento hrb samozrejme ešte vyššie. Takto naladiť tento hrb na rezonančnú frekvenciu vášho auta a máte o zábavu postarané.

Toto ale nie je o HiFi, toto je o niečom úplne inom, každému hifistovi ide o to, aby jeho zostava hrala čo najvyrovnanejšie. Možno aj práve preto sa na súťaži EMMA vyhráva s reproduktormi stavanými na inej idee. Jednou zo značiek ktorá sa úspešne zúčastňuje na súťažiach EMMA je napríklad Beyma. Na nasledujúcom obrázku prikladám frekvenčnú charakteristiku reproduktora, ktorý má udávanú citlivosť o 3dB vyššiu ako vyššie spomínané GZ, v ozvučnici odporúčanej výrobcom (46l, BR 10x21cm):


...rozdiel, že? Filozofia Beymy, značky, ktorá ma skôr bližšie k Public Address je totiž o niečom inom. Takýchto značiek je ale viac a aj v autohifi, tento reproduktor som dal pre porovnanie preto lebo je cenovo podobný tomu od GZ a mne zaimponoval ohromnou citlivosťou (a ohromným magnetom :D ) ale tiež nádherným rýchlym a tvrdým zvukom.

Ajtak by ma ale zaujímalo, ako by obstál napr. taký Precision Devices PD.1850 v hornflexe oproti dvakrát drahšiemu 18" z Plutonium rady GZ v bassreflexe...