Frekvenčný rozsah basového reproduktora

...čo tým myslia?...

Pri rozhodovaní o kúpe reproduktora sa ľudia dosť často pozerajú na údaj nazvaný "frekvenčný rozsah", čo je hlúposť, nakoľko takýto údaj väčšinou nemá ani len minimálny informačný charakter.
Zmysel by mal u reprosústav, kde by bol udaný s prípadnou toleranciou, udávať ale konkrétnu spodnú hranicu frekv. rozsahu je bez vešteckých znalostí úplna blbosť, a bez tolerancie je to čisto len zavádzanie neznalých.
O čom hovorím? O tom že basový reproduktor nemá od výroby danú spodnú hranicu prenášaného pásma, tá záleží od ozvučnice, ktorú mu spravíme. Čiže to že má basák udaný reproduktor udaný rozsah 30-3000Hz bez toho aby boli určené podmienky nám vlastne vôbec nič nepovie, vo väčšej ozvučnici dokáže zahrať s rovnakým poklesom hlbšie, v menšej zase až tak hlboko nepôjde.
Tiež je mylná domnienka, že reproduktor nebude hrať frekvencie nižšie ako je tá spodná hranica, bude, ale s istým poklesom, a práve ten je to, čo dokáže obohatiť údaj "frekvenčný rozsah" o to podstatné, čo nám vlastne povie ako sa veci majú.
Niektorí výrobcovia udávajú ako spodnú hranicu rozsahu hodnotu "f3", čo je frekvencia, pri ktorej bude mať frekvenčný priebeh reproduktora pokles 3dB, čo nie je hodnota konkrétna, ale závisiaca práve od konštrukcie ozvučnice, konkrétne od jej ladenia
Preto je lepšie skôr ako na frekvenčný rozsah sa pozerať na rezonančnú frekvenciu, ktorá ma trošku väčšiu výpovednú hodnotu, čím nižšia je, tým väčšia šanca je že reprák bude hrať hlboko.
Údaj "frekvenčný rozsah" ako taký nám povie len to, pre aký prenášané pásmo sa dá reproduktor čiste teoreticky použiť.