Citlivosť vs. frekvenčná odozva

...a ich súvis...

V oblasti subwooferov sa tiež často rieši význam citlivosti a vplyv na frekvenčný rozsah. Existuje (a prevláda) totiž názor že vyššia citlivosť znamená menší frekvenčný rozsah a teda že citlivý reproduktor nezahrá tak hlboko, že sa jeho citlivosť prejavuje až tam kde to nemá význam a tak ďalej.
Ako je to ale v skutočnosti (simulovanej)?
Poďme skúsiť. Zoberme si veľmi citlivý autohifi basák - Beyma Power 12. Jeho udávaná citlivosť je 95dB/1W, ja som nameral o 1dB menej, čo je ale stále slušné. V autohifi nenájdete 12" subwoofer s vyššou citlivosťou, ak niektorý výrobca udáva vyššie číslo, tak klame, alebo to udáva pri 2,83V. Rezonančná frekvencia je aj vďaka poddajnému zaveseniu nízkych 24,88Hz, Qts=0,18.
Naproti tomu veľmi necitlivý autohifi basák - Sony XS-L124P5B. Zmeraná citlivosť je 86dB/1W, Qts = 0,56 a rezonančná frekvencia 33,45Hz.
A do tretice DLD IW12 s citlivosťou 90dB/1W, Qts=0,23 a rezonančnou frekvenciou 30,35Hz.

Pri porovnávaní uvažujme rovnaký objem ozvučnice pre všetky reproduktory aby boli zaručené podobné podmienky. Samozrejme objem nie veľký, sme predsa v oblasti autohifi. Dajme tomu 35l. Bude sa len prispôsobovať ladenie na čo možno najvyrovnanejší priebeh.


Na tomto grafe máme spolu grafy frekvenčnej charakteristiky všetkých troch meničov v 35l ozvučnici s prispôsobeným ladením.
Na frekvencii 500Hz vidíme aký je rozdiel medzi citlivosťami, keďže ale riešime subwoofery, frekvencie nad 100Hz zanedbáme.
Čo teda dostaneme? S klesajúcou frekvenciou mierne klesá citlivosť subwoofera s beymou, ladenie je teda nížšie ako by malo byť, pokles približne 1dB ale nemusíme riešiť. DLD by zas chcel menší objem a tiež vyššie ladenie. Sony prezmenu nižšie ladenie, ktoré už ale v bassreflexe ani nie je realizovateľné. Ale to teraz zanedbajme.
Poďme smerom od vyšších k nižším frekvenciám. Samozrejme najvyššie je beyma, pod ňou DLD a najnižšie s citlivosťou je Sony. Na frekvencii 50Hz nastáva zmena, DLD sa citlivosťou dostáva nad Beymu a to v maxime o nejaké 3dB v rozsahu cca. 38-43Hz. Pod 40Hz sa nad Beymu dostáva aj Sony, pod 35Hz sa Sony dostane aj nad DLD.

Všimnite si, že beyma aj napriek tomu že má nižšiu rezonančnu frekvenciu nehrá hlbšie ako ostatné dva reproduktory. Vidno teda, že frekvenčný rozsah od samotnej rezonančnej frekvencie nezávisí.

Takže podľa tohto to naozaj vyzerá na to, že reproduktory s vyššou citlivosťou nezahrajú tak hlboko ako reproduktory s menšou citlivosťou. Lenže pozrime sa na dosah tohto faktu.
Nástrojová hudba sa vo frekvenčnej oblasti len sotva dostáva pod 50Hz, najnižšie frekvencie ktoré sa v nej vyskytujú sú približne okolo 40Hz. V elektronicky generovanej hudbe sa nájdu aj frekvencie nižšie, no väčšinou len v subwoofer testoch a v basovo orientovaných hip-hopových pesničkách (ajtak ale väčšinou basy ostávajú nad 40Hz).

Z tohto teda vyplýva, že Beyma môže svojim rozsahom mierne obmedzovať basových šialencov ktorí majú radi hip hop (ostatných ale ohromí brutálne rýchlym basom), no napríklad DLD hrá už od 35Hz silnejšie ako Sony, čo, dovolím si povedať, neobmedzí nikoho, pod 35Hz už nezahrá nijak výrazne žiaden 12" subwoofer ani so stiahnutými oknami či otvorenými dverami alebo kufrom.

Odporúčam každému si vyskúšať ako znie ktorá frekvencia. Najnižšie čo som v normálnej hudbe videl sa ide v pesničke od Nicole Scherzinger ft. T.I. - Whatever you like, bas začína v čase 0:36. Jeho nosná frekvencia je 27Hz. Neviem či si ho všimnete aj inak ako len na pohybe membrány.
Ďalšou známou basovou pesničkou je Lil' Jon - Get Low. Bas (čo je vlastne celá podstata pesničky) tu má dve frekvencie - nižšia je 32Hz, vyššia je 40Hz.
A na záver dozvuk úderov na začiatku pesničky KoRn - Dead Bodies Everywhere má frekvenciu okolo 50Hz.