Výber reproduktora do domáceho subwoofera

...čím sa riadiť?...

Čím sa riadiť pri výbere vhodného reproduktora pre náš subwoofer?

V prvom rade je to cena. Platí, že za viac peňazí viac muziky, no nie vždy je to tak a často sa nájdu výhodné, no aj nevýhodné výnimky.

Ak sme si určili cenovú reláciu, musíme si v prvom rade zvoliť, aký veľký reproduktor chceme, pre malý subwoofer k PC, kde nevyžadujeme veľký výkon postačí reproduktor s priemerom 16cm (6,5") no 20cm (8") spraví práce viac, dokáže zahrať hlbšie pri zachovaní citlivosti, alebo naopak, dokáže zahrať hlasnejšie pri zachovaní šírky prenášaného pásma. Ak ale chceme poriadny subwoofer, siahneme skôr po nejakom 25 až 30cm reproduktore (10" - 12"), ktoré už dokážu vyvinúť akustický tlak postačujúci aj náročným a pritom dokážu zahrať aj dosť hlboko. V prípade že bývame v rodinnom dome, je možné zadovážiť si aj 15" (38cm) reproduktor, no takto veľký reproduktor je už častokrát zbytočný, vyjde drahšie a bude potrebovať väčšiu ozvučnicu.

Práve veľkosť ozvučnice môže byť ďalším kritériom pri výbere reproduktora, ak sme obmedzení veľkosťou, vyberieme si reproduktor s nízkym Vas, teda sa budeme musieť uskromniť aj s veľkosťou reproduktora, menšie reproduktory majú logicky väčšinou menšie nároky na pracovný objem.

Vyberáme v zásade len z reproduktorov, ktoré sú určené na použitie v subwooferoch, alebo ako basové reproduktory, existujú totiž reproduktory, ktoré by mohli vyhovovať veľkosťou aj rezonančnou frekvenciou, no budú mať malú lineárnu výchylku. Ak by sme si vybrali nejaký takýto reproduktor (napríklad PA stredobasy - kľudne môžu mať 15" a stále nemusia byť vhodné na použitie do subwoofera), ktorý by mal Xmax nejakých 5mm p-p (teda 5mm v oboch smeroch, p-p znamená peak to peak, teda od špičky po špičku). Ak by sme mu to "osolili", membrána by kmitala pri nízkych frekvenciách s výchylkou napríklad 1cm (v lepšom prípade). Reproduktor by to síce nepoškodilo, no membrána by pri tejto výchylke väčšinu času kmitala nekontrolovane, čo by spôsobilo obrovský nárast skreslenia - výchylka membrány by už nebola dosahovaná vytvoreným magnetickým poľom okolo cievky, to by sa totiž nachádzalo vďaka zotrvačnosti membrány mimo vzduchovej medzery. Použiteľné hodnoty Xmax sú orientačne od nejakých 7mm vyššie.

Podľa tak obľúbeného výkonu sa veľmi orientovať nemusíme, súčasné basáky majú výkony dostatočné na použitie doma, a ak máme peniaze na drahý a výkonny zosilňovač tak predpokladám že budeme mať peniaze aj na drahý a výkonny reproduktor. Podstatu citlivosti som vysvetlil medzi parametrami, ďalším parametrom podľa ktorého sa môžeme orientovať je Bl. Ako som uviedol pri vysvetľovaní jednotlivých parametrov, vyjadruje nám silu pohonu. Čím máme ťažšiu membránu (čo môže súvisieť s jej veľkosťou), tým silnejší pohon potrebujeme. Tento parameter súvisí s impedanciou reproduktora, reproduktor s väčšou impedanciou má totiž dlhšiu cievku a teda 8 ohm reproduktory budú mať nad membránou lepšiu kontrolu ako 4 ohmové. Pre 12" reproduktor je vhodné voliť Bl od 8 vyššie.

Najlepšie sa však orientuje podľa parametra Qts. Ten nám totiž hneď aj prezradí do akej ozvučnice môžeme reproduktor použiť. Pri tomto parametri platí že čím je menší, tým lepšie, hovorí nám ako sa reproduktor správa pri nízkych frekvenciách. Pre Qts väčšie ako 0,5 platí, že reproduktor bude v bassreflexovej ozvučnici hučať, na frekvenčnej charakteristike sa totiž vytvorí hrb - bude hrať istý úzky rozsah frekvencií oveľa hlasnejšie ako ostatné frekvencie, našim cieľom je ale dosiahnuť, aby hral pokiaľ možno s rovnakou intenzitou čo najväčší rozsah frekvencií. Preto sa takéto reproduktory montujú do uzavretej ozvučnice. Ak by sme mali reproduktor ktorý má Qts viac než 1, tak to vypovedá o tom, že sme v čase jeho kúpy absolútne nerozmýšľali a zbytočne sme za neho vyhodili peniaze. Takéto reproduktory svoj účel najlepšie splnia v kontajneri. No ak by sme ho naozaj chceli použiť, tak bude potrebovať veľkú uzavretú ozvučnicu.

Reproduktory s rozsahom Qts od 0,2 po 0,5 môžeme použiť v tak obľúbenom bassreflexe, v tomto rozsahu sa nachádza väčšina basových reproduktorov.

Ak sme mali k dispozícii veľa peňazí, mohlo sa nám podariť zohnať reproduktor s Qts menším ako 0,2, takýto reproduktor už nemusí byť vhodný ani do bassreflexu, ideálnymi sú špeciálne druhy ozvučníc náročnejšie na výpočet.

Ak by ste chceli vedieť konkrétnejšie, aké reproduktory je dobré vyberať, tak uvediem nejaký stručný prehľad...

V lacnej cenovej kategórii je obľúbený reproduktor Monacor SP-252C, ktorý za málo peňazí ponúka celkom dosť muziky, má slušnú citlivosť, dobrý Bl faktor a teda aj Qts, týmpádom sa hodí aj do bassreflexu.

Taktiež použiteľnou značkou je (alebo už skôr bolo) TVM, ich reproduktory sa vyznačujú nízkymi rezonančnými frekvenciami. Zo súčasnej produkcie sa dá do malých subwooferov pre malé výkony použiť niektorý z ARN 188-07 alebo nový ARN 180-0000, alebo do väčšieho subwoofera ARN 312-00. Tento basák je vhodný hlavne do subwoofera k domácemu kinu, keďže dokáže zahrať poriadne hlboko, no je relatívne pomalý.

Ďalšou použiteľnou značkou je Beyma, z lacných reproduktorov stojí za zmienku napríklad 12BR70, ktorý má ale nevýhodu v malej mechanickej výchylke, pri vyšších výkonoch sa môže stať, že začne narážať cievka o dno, čo ju môže poškodiť. Má ale vyššiu citlivosť ako porovnateľný basák od TVM, nezahrá ale tak hlboko, týmpádom je to reproduktor vhodnejší na hudbu.

Z drahších značiek by som spomenul Peerless, ktorý má reproduktory s obrovskou lineárnou výchylkou, schopné zahrať veľmi hlboko aj v malých ozvučniciach, ich reproduktory sú ale o dosť drahšie ako napríklad TVM a hodia sa skôr do ozvučníc s pasívom namiesto bassreflexu, čo výslednú cenu ešte viac navyšuje.

Taktiež Eminence má kúsok nazvaný LAB12, čo je tiež subwoofer schopný ísť dosť hlboko. Od tejto značky sa dajú použiť aj reproduktory mierené do PA techniky (ozvučovanie veľkých priestorov), no s príponou LF, čo sú modely s nižšou citlivosťou, no aj rezonančnou frekvenciou. Citlivosť je ale stále vysoká, no reproduktor bude potrebovať väčší objem ozvučnice.

Značiek je samozrejme viac, nie je tu ale priestor o všetkých z nich písať, vyhol by som sa ale lacným značkám, ako rôzne blbosti z Conradu, reproduktory značky Tipa a Dexon (aj keď Dexon má aj použiteľné reproduktory). Taktiež by som nekupoval reproduktor ku ktorému výrobca nedodáva kompletné TS parametre, tam totiž nie je podľa čoho navrhovať ozvučnicu, jediným riešením ostáva si zmerať parametre vlastnými prostriedkami, tu je návod.