Veľmi lacné a veľmi úsporné PC

Ako ušetriť...

Prestalo mi doma fungovať jedno 10-ročné PéCéčko, ktoré používal otec. Pravdepodobne grafická karta. Vyplatí sa ale zháňať novú kartu, ešte do AGP? Vyšlo by to síce na pár eur, no načo vrážať do stroja, ktorý žerie 100W bez toho aby malo použiteľný výkon.

A tak som povedal ocovi, nech to inovuje, stačí mu predsa len doska, procesor a RAM. Vybral som mu toto:

Procesor: AMD Athlon II X2 255 (50€)
Doska: msi 760GM-E51 (46€)
RAM: Kingston 2GB 1333MHz CL9(12€)
Žiadne zastaralé komponenty, všetko aktuálne. A za necelých 110€.

Doska obsahuje grafické jadro Radeon HD3100, z ktorého sú vyvedené výstupy VGA, DVI a HDMI. Taktiež je na nej prítomná 10/100/1000Mbit sieťová karta, má funkciu Active Phase Switching, ktorá by mala vypínať nepotrebné fázy napájania procesora. Ďalej 6+6 USB 2.0, eSATA a integrovaný zvukový kodek Realtek ALC889.

Procesor je zas lacným dvojjadrom od AMD taktovaným na 3,1GHz. Je novší ako 250 a teda je u neho vyššia pravdepodobnosť že natrafíme na novší kus spravený odladenejším výrobným procesom. Uvádzané TDP je 65W

Podvoltovanie

Aby som ale spotrebu dostal na minimum, na rad prišlo podvoltovanie. RM Clock, ktorý používam na svojom počítači s Athlonom s jadrom Windsor ale s novými AMD procesormi pracovať nevie, vyskúšal som teda podvoltovanie priamo v BIOSe. Najnižšia stabilná hodnota napätia bola pre daný procesor pri plnom takte 1,1375V. Všimol som si ale, že v nižších P-States je napájanie jadra 1,3 resp. 1,2V, čo je zbytočne veľa. Poobzeral som sa teda po možnostiach.

Našiel som program presne pre takéto procesory - P10Stat. Videonávod k tomuto programu je možné nájsť na stránke pc.zoznam.sk
Umožní nastaviť jednotlivé štyri stavy procesora a to vrátane taktov a napätia NB. Po chvíli laborovania so spusteným Prime95 som dospel k niečomu takému:

Najvyšší stav som nastavil na 3GHz, čo predstavuje minimálny výkonový rozdiel, no umožní to nastaviť napätie na 1,125V. Ďalšie dva stavy sú posunuté o 1GHz nižšie a najnižší stav je 400MHz, v ktorom by mal procesor zotrvávať v prípade nečinnosti, resp. len jednoduchej aktivity.
Vo webovej kalkulačke mi vyšla pre jednotlivé stavy spotreba 44/22/9/3W.
Napätie som znížil aj NB a to z 1,175 na 1,025V.
Vo všetkých stavoch okrem najvyššieho je v prevádzke len jedna fáza napájania, zvyšné sa zapínajú až v 3GHz stave. Za zmienku tiež samozrejme stojí pokles teploty, pri ventilátoroch naplno pri spustenom Prime95 alebo OCCT teste sa teplota na default napätí vyšplhala na 58°C, po znížení napätia bola maximálna teplota 48°C. Samozrejme s BOX chladičom. Myslím si že s lepším chladičom v dobre vetranej skrinke by to išlo aj pasívne.


PC

Zvuk

Ďalšie