Skladanie PC zostavy

ako to spraviť sám

Ak sme si vybrali komponenty do nového počítača, môžeme si vybrať či si ho za menší poplatok necháme poskladať u predajcu, alebo si ho poskladáme sami. Druhá varianta vyjde nielen lacnejšie, ale bude užitočnejšia do budúcna, kedy budeme vedieť ako postupovať pri výmene či upgrade komponentu.
Ja som rozhodne zástancom druhej varianty. Nie je na tom nič ťažké ako si niektorí menej skúsení jedinci myslia, je to niečo ako postaviť auto z lega. Musíme si ale dávať pozor na niektoré veci.
Na začiatok si vyzlečieme oblečenie ktoré má tendenciu nabíjať nás statickou elektrinou, s komponentami mimo ochranného obalu budeme pracovať len na stole. Pre istotu sa môžeme vybiť dotykom napríklad o radiátor.
Ako náradie nám bude stačiť krížový skrutkovač, ľudia čo si vybrali drahšiu skrinku s bezskrutkovou montážou sa môžu zaobísť aj bez neho.

No a môžme sa dať do práce...
Z krabice vybalíme skrinku a dáme dole bočnice. U väčšiny skriniek je každá uchytená dvoma skrutkami vzadu (hore a dole). Po vyskrutkovaní skrutiek bočnice potiahneme smerom dozadu a dáme dole, alebo len vyklopíme (podľa skrinky).

otvorená skrinka

Môžeme namontovať zdroj - ten sa uchytí štyrmi skrutkami vzadu. Ak máme skrinku so zdrojom dole, môže sa dať namontovať ventilátorom dole aj hore. Ak ho umiestníme ventilátorom dole, bude nasávať vzduch spod skrinky. Táto možnosť je výhodná preto, lebo do zdroja nejde vzduch ktorý sa predtým zahrial od ostatných komponentov v skrinke, z čoho vyplýva nižšia pracovná teplota zdroja a teda snáď aj menší hluk ventilátora v ňom. Ak máme ale skrinku položenú priamo na hustom koberci, môže sa stať, že zdroj nebude schopný zabezpečiť si dostatočný prísun vzduchu. Vtedy zdroj otočíme ventilátorom hore (ak to samozrejme umožňujú otvory na skrutky). Čisto pasívne zdroje Seasonic sa montujú plošným spojom dole, aby teplý vzduch zo súčiastok mohol voľne sálať prirodzeným smerom nahor. Takisto by som takto montoval aj zdroje SuperFlower Golden King Platinum, ktoré väčšinu času fungujú v pasívnom režime chladenia

namontovaný zdroj

Následne môžeme namontovať DVD mechaniku či iné zariadenia do vonkajších 5,25" pozícií (to sú tie väčšie, väčšinou vo vrchnej prednej strane skrinky). Montáž opäť závisí od skrinky, najlepšie je ale vždy použiť skrutky (ak sa dá). Takto máme istotu že nám to nebude pri činnosti rezonovať. vložená mechanika
To isté môžeme teraz spraviť aj s harddiskom alebo harddiskami či SSD.

vložený harddisk

Ďalším krokom bude prichystanie si matičnej dosky. Vyberieme ju z krabice a z antistatického obalu. Položíme si ju na stôl alebo inú pevnú podložku, nie deku. Najprv si do nej vložíme procesor, vyberieme ho teda z krabičky, v prípade procesorov AMD dáme z pinov dole penovú podložku. Uvoľníme päticu (socket) procesora na doske - zdvihneme kovovú páčku ktorá na nej je.
otvorený socket
V prípade Intel procesora sa nám tým uvolní kovový rámik, ten vyklopíme a vyberieme spod neho plastovú krytku pinov, dávame pri tom ale pozor na piny.
Procesor vložíme do pätice, procesor aj pätica majú jeden roh označený, tieto značky idú k sebe, podľa nich vieme ako otočiť procesor.
PROCESOR SADNE DO PÄTICE SÁM A VOĽNE, NESTRKÁME HO TAM NASILU
Ak máme procesor v pätici, zaklopíme kovový rámik (intel) a páčku dáme naspäť dole, čím procesor zaistíme. Procesor chytáme len za okraje, ak sa dotkneme heatspreadera (to je tá kovová časť kde je uvedený model a ďalšie údaje), utrieme ho po usadení, aby na ňom neostali mastné odtlačky.

zamknutý socket

Na procesor osadíme chladič. Ak sme si nekúpili žiaden lepší, osadíme ten, čo bol v krabici s procesorom (tzv. BOX), čo je relatívne jednoduché. Priložený je návod ako to spraviť, v prípade AMD sa chladič upevňuje sponou, ktorú upevníme najprv na jednej strane retenčného rámika, potom silou zatlačíme druhú stranu spony tak, aby jej dierka sadla na kolík retenčného rámika a poprípade utiahneme páčkou, ktorá v utiahnutej pozícii zaskočí. U intel procesorov chladič držia tzv. push-piny, ktoré sa po nastrčení a zatlačení zaistia pootočením v smere nakreslenej šípky.
V prípade lepších chladičov budeme väčšinou musieť najprv naniesť teplovodivú pastu. Dáme kúsok pasty do stredu heatspreadera
pasta v strede
a tento kúsok rozotrieme na celú jeho plochu. Ja to robím prstom v sáčku, tiež ale ide použiť kreditka či iný plastový predmet s rovnou hranou. Vrstva pasty má byť úplne tenká, viac pasty nám nezaistí lepší prenos tepla, skôr naopak.
rozotretá pasta
Pasta na obrázku bola dosť žuvačková a základňa chladiča dosť deravá, tak je vrstva trochu hrubšia ako by mala normálne byť.
Pri osádzaní chladiča následne postupujeme podľa priloženého návodu, existuje totiž väčšie množstvo montážnych systémov. Ako návod tiež môže poslúžiť video na youtube, keď človek hľadá, nájde.
V moderných skrinkách sa už dá kopec chladičov namontovať aj s matičnou doskou v skrinke, no stále je to podľa mňa náročnejšie ako ho montovať s doskou na stole

Osadený chladič:
osadený chladič

Na chladič osadíme ventilátor (ak na ňom ešte nie je) a kábel z neho zapojíme do konektora CPU_FAN na doske.

Vyberieme si z krabičky pamäťové moduly (RAM) a zasunieme ich do slotov na doske. Moduly pritom chytáme len za okraj a orientujeme sa podľa zárezu v oblasti kontaktov na module a podľa výstupku na slote. Ten výstupok sadne presne do toho zárezu a vďaka nemu sa nemôže stať že moduly vložíte naopak, alebo tiež že nevložíte moduly DDR2 do slotu pre DDR3 pamäte. Pamäťové moduly môžu ísť do pätice ťažšie, je to bežná vec. Správne vložené sú ak nám zapadli zaisťovacie kolíky do zárezov na bokoch modulov.

vkladanie RAM

Dosku by sme mali hotovú, teraz si pripravíme skrinku na namontovanie dosky. Ak máme lacnú skrinku, montážne otvory pre skrutky sú na výliskoch, v prípade drahších skriniek budeme musieť osadiť dištančné stĺpiky, ktoré boli dodané so skrinkou (vo vrecku so skrutkami).
dištančný stĺpik
Tieto stĺpiky osadíme do pozícií prislúchajúcich našej doske (ATX/mATX), v návode ku skrinke alebo priamo na plechu by malo byť naznačené, ktorý otvor prislúcha ktorému formátu. Stĺpiky samozrejme dostatočneme utiahneme. Na toto si zrejme budeme musieť zobrať aj kombináčky. Ak ich dostatočne neutiahneme, môže sa stať, že sa nám budú pri vyberaní dosky (resp. skôr pri vyberaní skrutiek) pretáčať, a to nie je žiadané.
Tiež vyberieme (resp. vylomíme) záslepku zadných konektorov (IO Shield) na skrinke a nahradíme ju tou čo nájdeme v krabici od matičnej dosky.
Skrinku položíme na bok, vezmeme si dosku (ja ju zvyknem držať za chladič procesora) a pomaly ju vkladáme do skrinky stranou s konektormi napred. Konektory vsunieme do záslepky a dosku položíme (aby ležala na dištančných stĺpikoch). Záslepka bude tlačiť dosku smerom k predku skrinky, preto si ju potlačíme trochu dozadu keď budeme vkladať prvú skrutku. Tú ale nedoťahujeme, najprv totiž osadíme všetky ostatné skrutky (ich počet závisí od dĺžky matičnej dosky). Až keď máme osadené a trochu zatočené všetky skrutky, utiahneme ich primeranou silou - podstatné je aby sa doska nehýbala a aby bol medzi skrutkou a doskou spoľahlivý vodivý kontakt, nemusíme to ale preháňať aby sme nestrhli závity (u dištančných stĺpikov by to hroziť nemalo) alebo nepoškodili dosku.
Osobne si ešte pred vložením dosky potiahnem napájací kábel pre procesor (ATX 12V) poza plech pod doskou a naspäť k strane dosky ho vyvediem otvorom pod procesorom (tento otvor ktorý je na niektorých doskách slúži k namontovaniu backplate-u - plechu, ktorý je časťou upevňovacieho systému chladiča procesora).
ATX 12V konektor (4 alebo 8pinový) pripojíme do prislúchajúceho konektora na doske. K tomuto konektoru by mali ísť 4 žlté a 4 čierne káble, a keď je rozdeleným tak na 2 časti po 4 pinoch. Ak má doska 4pin konektor, zapojíme len jednu časť konektora zo zdroja, ak to je naopak - doska má 8-pinový konektor a zo zdroja ide len 4-pinový konektor, zastrčíme ho do tej časti kde bude pasovať (polka ATX 12V konektora býva na niektorých zdrojoch prekrytá - tú krytku v prípade 8-pinového konektora zo zdroja vyberieme). Taktiež zapojíme hlavný napájací konektor. Kábel sa snažíme viesť tak aby bol neprekážal, teda, ak to skrinka umožňuje, poza plech deliaci interiér skrinky od pravej bočnice. Podobne vedieme a zapojíme dátové káble k diskom a DVD mechanike (tie dostaneme v krabici s matičnou doskou).
Nezabudneme ani zapojiť predný panel skrinky - USB konektory zapojíme do prislúchajúceho headera na doske, ten má dva rady po 5 pinov, pričom jeden pin je vynechaný a na konektore zaslepený. Vďaka tomu sa nemôže stať že ho napojíme naopak. To isté platí pre audiokonektory, nové dosky majú HD Audio štandard, a teda ak má kábel od predného panela dva konektory, použijeme ten s nápisom HD Audio. Ak sú na prednom paneli aj iné konektory (FireWire či eSATA), zapojíme aj tie do prislúchajúcich pozícií na doske.
Nesmieme zabudnúť ani na tlačidlá a LED, každý z káblov je zakončený konektorom s označením o čo ide. Takisto na doske býva na front panel headeri naznačené, ktoré piny na čo slúžia, a ak to nie je naznačené priamo na doske, tak si to vyhľadáme v manuále od nej. U konektorov pre LED (Power LED, HDD LED) je dôležité dodržať správnu polaritu - farebný káblik ide tam, kde je naznačené + a biely či čierny tam, kde je -. To isté platí pre pípak (speaker), u tlačidiel (RST (reset) Switch, PWR (power) Switch) na polarite nezáleží.
V tejto fáze môžeme tiež pripojiť do diskov a DVD mechaniky káble zo zdroja.
Nevynecháme ani ventilátory a pripojíme aj tie a to buď do prislúchajúcich headerov na doske (SYS_FAN), alebo ak disponujú len molex konektormi tak priamo do zdroja.

Ešte nám chýba grafická karta (ak neplánujeme používať len prípadné grafické výstupy matičnej dosky), poďme teda namontovať aj tú. Najprv si však vyberieme (u lacných skriniek skôr vylomíme) záslepky kariet na skrinke v pozíciách ktoré si zaberie karta. Dnešné výkonnejšie karty si vyžiadajú dve pozície vzadu, existujú ale samozrejme aj jednoslotové, no aj trojslotové grafické karty (1 slot = 1 pozícia). Teraz si môžeme z krabice a z antistatického obalu vybrať aj grafickú kartu a vložiť ju kam patrí. Primárnym slotom pre grafickú kartu je najvyšší PCIe x16 slot - to je ten najširší zo slotov ktoré na doske sú. Po osadení kartu zaistíme, buď skrutkami, alebo iným systémom špecifickým pre danú cenovú kategóriu či výrobcu skrinky.
Nesmieme samozrejme zabudnúť ani na zapojenie prípadného prídavného napájania pre grafickú kartu - ide o kábel/káble zo zdroja zakončené 6, alebo 8-pinovým konektorom. Často tiež 6-pinovým s ďalšími dvoma prídavnými pinmi osobitne.

Osadíme prípadné ďalšie prídavné karty (zvuková karta, tv tuner) a nasadíme bočnice (presne opačným spôsobom ako sme ich dávali na začiatku dole), zaskrutkujeme a počítač máme úspešne poskladaný.

Ostáva nám už len pripojiť napájací kábel do zdroja, monitor, myš, klávesnicu a môžeme zahájiť prvý štart našej zostavy.

Čo ak to nenabehne?

Zrejme sme niečo spravili zle, resp. sme na niečo zabudli.
Ak počítač ani nepípol, ani nezasvietila LED indikujúca zapnute a ani sa nepohol žiaden ventilátor, ide o chybu napájania. Skontrolujeme teda sieťový kábel idúci do zdroja, či je zapojený vo fungujúcej zásuvke, či je zapnutý sieťový vypínač na zdroji, alebo či máme správne zastrčený napájací konektor dosky.
Ak sa počítač zapne, ale nenabehne obraz a počítač pípa, skontrolujeme napájanie grafickej karty, či sme teda správne zapojili kábel prídavného napájania. Ak je na grafickej karte viac konektorov prídavného napájania, treba ich zapojiť všetky.
Ak obraz nenabene ale počítač nepípa, chyba bude u grafickej karty či monitora. Ak doska disponuje grafickým výstupom, skúsime monitor zapojiť najprv tam. Ak má grafická karta viac výstupov rovnakého typu aký používame, skúsime druhý výstup. Ak nepomôže prepájanie kábla monitora, chyba môže byť ešte v zvolení nesprávneho vstupu na monitore, monitor teda prepneme na nami použitý vstup (viď manuál k monitoru).
Ak počítač chvíľu beží a potom sa vypne, zrejme sa prehrieva, skontrolujeme teda či sa točia všetky ventilátory (hlavne ten na chladiči procesora) a či máme správne osadený chladič na procesore a teda či jeho základňa správne dolieha na procesor.

Chýb ale môže byť viacero, chyba môže totiž byť aj v niektorom z komponentov, v prípade inej chyby sa skúste poradiť na PC fórePC

Zvuk

Ďalšie