Stíšenie ventilátorov v PC

...HW, Speedfan, msi Afterburner...
(aktualizované 29.12.2011)

Jeden zo spôsobov ako spríjemniť svoju prácu s PC je spraviť jeho chod tichším. Ako na to? To sa pokúsim vysvetliť v tomto článku. Hneď na začiatok by som chcel ale vyvrátiť jeden rozšírený mýtus:
Zregulovať je možné každý jeden ventilátor, bez ohľadu na počet pinov/drôtov. Ventilátor nepotrebuje prijímať PWM signál aby sa dal zregulovať, taktiež nepotrebuje monitorovanie otáčok.
PWM signál je užitočný pri regulovaní výkonných ventilátorov, resp. pri regulovaní väčšieho počtu ventilátorov ktoré majú PWM, kedy by regulácia čipu na doske nezvládala regulovať toľko výkonu koľko by si ťahali ventilátory. Ďalšiu výhodu/nevýhodu spomeniem v časti venovanej SW regulácii.

Riešení je viacero


Napájanie menším napätím

A teda zapojením ventilátora na 5V vetvu. Jednoduché riešenie, no nie každý ventilátor sa na tomto napätí rozbehne. Zapojenie medzi 5V a 12V vetvu je zas blbosť, zdrojom napätie medzi vetvami nemusí robiť dobre, niektoré sa ani nerozbehnú (čo viem tak napr. Enermax, ale je to asi závislé od prúdu)

Zníženie napätia rezistorom

Tu nastáva otázka, ako voliť jeho hodnotu. Koho nebaví matika a fyzika, môže jednoducho skúšať hodnoty, ktorá bude pasovať, tú použije. Treba ale brať do úvahy stratový výkon, ktorý sa na tom odpore bude meniť na teplo (podľa vzťahu P=U^2/R, kde U je napäťový úbytok na rezistore a R je jeho odpor).
Voľba hodnoty odporu rezistora by sa mala dať vypočítať vzťahom R=U/I, kde R je odpor rezistora, U napätie na rezistore (a teda napäťový úbytok ktorý chceme dosiahnuť - o koľko voltov chceme znížiť napätie na ventilátore) a I je prúd ktorý bude ventilátorom a teda aj rezistorom tiecť. Problém je ale v tom, že ten prúd nepoznáme, na ventilátoroch je totiž uvedený len prúd pri menovitom napätí (12V). Spravil som teda pokus a závislosť prúdu od napätia som si zmeral.

Noctua NF-S12 1200
0,12A; 1200RPM

R(Ohm)U(V)RPMUR(V)I(mA)
012,211500120
2,711,911330,311
5,511,611250,6109
11,311,0910901,1198
26,89,9710352,2383
40,89,079873,1377
627,968794,2468
86,46,948115,2661
115,56,017316,1954
157,75N/A7,246
2134,03N/A8,1738
3113,03N/A9,1729
4612,41N/A9,7921


Zalman CNPS 7500
0,4A; 2600RPM
R(Ohm)U(V)RPMUR(V)I(mA)
012,1625190400
711,0123771,15164
4,710,4822501,68357
9,61021362,16225
15,9919853,16199
23,4817404,16178
33,5715635,16154

Prúd je vypočítaný z napäťového úbytku UR a odporu R.
U Zalmanu trošku ušla jedna hodnota, chyba vznikla najskôr zlým odčítaním hodnoty.

V prípade ventilátora Noctua by sa takmer dalo hovoriť o lineárnej závislosti. U Zalmana to je trochu komplikovanejšie. Preložený priebeh je exponenciálny.

V tomto prípade je funkcia preložená exponenciálnym priebehom 2. rádu.
Ak teda chcete približne určiť vhodnú hodnotu, skúste si to približne odčítať z grafu, myslím že s trochou predstavivosti by to nemal byť problém. Stačí si predstaviť krivku pre prúd prislúchajúci vášmu ventilátoru.

Zníženie napätia stabilizátorom

Stabilizátor je elektronická súčiastka, ktorá dokáže znížiť napätie privedené na vstup na nižšiu, pomerne presnú hodnotu. Príkladom takéhoto stabilizátora je rada 78xx, kde xx je hodnota napätia na výstupe. Takéto stabilizátory je možné dostať s rôznymi hodnotami výstupného napätia, v tomto prípade nás budú samozrejme zaujímať len hodnoty nižšie ako 12V. Takto môžeme jedným stabilizátorom zregulovať 3-4 kusy ventilátorov, samozrejme je nutné k stabilizátoru prirobiť chladič - nemusí byť veľký. Zapojenie je jednoduché, ak otočíme súčiastku popisom k sebe (chladičom od seba), ľavá noha je vstup, stredná zem (-) a pravá výstup. Je dosť dôležíté nezameniť si vstup a výstup. Na chladiči je rovnako ako na strednej nohe GND, nemal by teda byť problém ani s prichytením chladiča integráča ku skrinke. Medzi GND a výstup je dobré pripojiť kondenzátor, aj keď v prípade regulovania ventilátora to nie je nutnosť. Obdobou je obvod so Zenerovou diódou, ten ale rozoberať nebudem

Otázne potom ostane, aké je vhodné napätie pre náš ventilátor. Presná odpoveď bohužiaľ neexistuje, každý máme iné vnímanie hladiny hluku, iné požiadavky a iné ventilátory. Navyše nie každý ventilátor sa musí rozbehnuť na rovnakom napätí, niekedy sa hodnota tohto napätia líši kus od kusu. Buď teda budeme skúšať striedať jednotlivé hodnoty rezistorov, alebo si spravíme jednoduchý regulátor napätia s potenciometrom a vyskúšať nastaviť napätie pri ktorom nám bude chod ventilátora najviac vyhovovať (samozrejme k tomu budeme potrebovať voltmeter). Vyššie spomenuté metódy sú vhodné v prípade veľkého počtu regulovaných ventilátorov, ktorým nepotrebujeme meniť rýchlosť.

V prípade, že máme len základnú ventilátorovú výbavu, resp. chceme dosahovať v priebehu prevádzky PC čo najvyváženejší pomer teplota/hluk, zvolíme si radšej aktívnu formu regulácie. Tu máme na výber taktiež viacero možností, najprv objasním tie hardwarové:

Regulovanie stabilizátorom

Ide o podobnú súčiastku ako už bola spomenutá vyššie, no táto má možnosť napätie na výstupe nastaviť podľa potreby. Zapojenie je naznačené v datasheete. S použitím takéhoto "zariadenia" vieme regulovať pomerne slušný výkon vo veľkom rozsahu, opäť je nutné osadiť na integráč chladič, no v tomto prípade nesmie byť vodivo spojený so skrinkou, keďže je na ňom výstupné napätie (a na skrinke je GND - zem).
Na podobnom integrovanom obvode funguje aj Zalman Fanmate a vôbec takmer všetky regulátory ventilátorov na trhu. Tieto komerčné riešenia sú vhodné pre všetkých čo sa do elektroniky až tak nerozumejú, nechce sa im s tým babrať, alebo to chcú mať so všetkou parádou a pekným dizajnom. Regulovanie potenciometrom je vhodné pre ventilátory s menším výkonom, no osobne potenciometer na reguláciu neodporúčam, potenciometre totiž nie sú obvykle stavané na väčšie hodnoty prúdov. Aj v tomto prípade je možné zohnať už hotové výrobky.
Nevýhodou takejto regulácie je nutnosť ručnej, manuálnej regulácie otáčok. My náročnejší chceme predsa aby sa nám ventilátory regulovali automaticky podľa teploty komponentu ktorý by mali chladiť...

aj v tomto prípade existujú rôzne riešenia, z tých hardwarových stoja za zmienku hlavne tie s použitím termistora. Na internete je možné nájsť návody na zhotovenie obvodu, no toto nechám pre kutilov, ktorí s tým nemajú problém. Takisto je možné zakúpiť aj komerčné riešenia, hotové regulátory s displejom a blbinkami, za tie si ale treba patrične priplatiť

Softvérová regulácia

Ventilátory sa dajú ale regulovať aj úplne zadarmo a bez spájkovania, využitím regulácie dosky. Moderné dosky zvyknú mať aspoň dva regulovateľné výstupy na ventilátor, jeden na ventilátor na chladiči CPU a poprípade ďalší/ďalšie na pripojenie ventilátorov skrinky. Treba si ale pozrieť manuál k doske, tam zvyknú byť popísané konektory nachádzajúce sa na doske. Ak je pri konektore uvedené len GND, +12V a Sense (alebo niečo podobné), tak konektor nebude poskytovať možnosť regulovania napätia. Iné to je v prípade, že namiesto +12V bude v podpise aj "Speed Control", tak už konektor má možnosť regulovania. 4-pin konektory väčšinou majú možnosť regulovať výstup, no nie vždy prostredníctvom PWM, napríklad od 4-pin konektora SYS_FAN2 na doskách gigabyte strednej triedy PWM nečakajte, no vedia regulovať napätie a to dokáže zregulovať aj 4-pin ventilátory. Ventilátory ktoré chceme regulovať teda zapájame do konektorov ktoré sú regulovateľné, CPU_FAN je regulovateľný na takmer každej doske, na Gigabyte doskách je regulovateľný napr. SYS_FAN2, v prípade iných dosiek treba pozrieť manuál, alebo skúšať. Do jedného konektora je možné pripojiť aj dva ventilátory prostredníctvom rozdvojky, ktorú je možné kúpiť, alebo si ju nejakým spôsobom zhotoviť - rozdvojujeme len + a -, v prípade PWM regulácie aj tú, monitorovanie otáčok nerozdvojujeme. Neodporúčam regulovať na jednom konektore rôzne ventilátory, nedosiahnete takto optimálny pomer výkon/hluk. Ako som už spomenul, doska ak už vie regulovať napätie, tak bude vedieť regulovať každý jeden ventilátor, bez ohľadu na počet pinov.
Čo sa týka maximálneho počtu ventilátorov, ktoré je možné pripojiť na jeden konektor, neviem to presne, kdesi som videl že je možné mať na jednom konektore až 2 či 3A (čo by znamenalo až do 12 ventilátorov), veľmi by som sa na to ale nespoliehal a viac ako dva ventilátory na jeden konektor nezapájal (ak teda berieme do úvahy bežné ventilátory). Prostredníctvom PWM by sa mal dať regulovať prakticky neobmedzený počet ventilátorov, samozrejme napájané budú priamo zo zdroja, nie z dosky, z tej sa len privedie PWM signál (to PWM sharing u AC ventilátorov nie je žiaden technický zázrak).
Samotné regulovanie si môžeme nastaviť v biose, kde zapneme funkciu smartfan, alebo akokoľvek podobne pomenovanú a nastavíme požadovanú teplotu. U niektorých dosiek je potrebné správne nastaviť počet pinov ventilátora, prípadné nastavenie na 4-pin bude regulovať len PWM, nastavenie na 3-pin len napätie. Konkrétne názvy a možnosti nastavenia závisia od konkrétneho biosu, drahšie dosky zvyknú mať dosť bohaté možnosti nastavovania.
Najlepšie je ale podľa mňa regulovať otáčky ventilátorov v operačnom systéme, keďže to umožňuje okamžitú zmenu bez nutnosti reštartu. Na softwarove regulovanie môžu poslúžiť utilitky čo dostanete na inštalačnom CD/DVD k doske, tie majú ale niekedy až príliš futuristické GUI, či slabé možnosti nastavenia. Preto si myslím, že najlepšie na regulovanie poslúži program Speedfan. Ponúka absolútny možný rozsah regulácie, no s niektorými doskami môže mať problém.

Speedfan stiahneme a nainštalujeme. Program spustíme a zobrazí sa nám okienko:

samozrejme po spustení tam budete mať viac možností nastavenia, iné popisky a hodnoty. Toto sú moje nastavené hodnoty. Ak si všimnete plamienok pri niektorej z teplôt, fuck that, čítajte ďalej.

Na úplný začiatok je potrebné trochu sa pohrať s nastaveniami v "Advanced", konkrétne v položke čipu starajúceho sa o monitorovanie teplôt, napríklad Winbond (resp. napríklad IT8720F či F71889F, alebo čokoľvek podobné). V tomto prípade ale treba len skúšať, ak máme u PWM Mode niečo iné ako Manual (Manual set PWM, Manual PWM control) či Software Controlled, tak to tam nastavíme. Tieto hodnoty sú ale pre každý SuperIO čip rozdielne, nie každá doska to musí mať tak ako to je na obrázku. Dá sa tu aj vyriešiť problém, keď ventilátor pri nižších otáčkach neukazuje ich hodnotu, konkrétne vo FAN divisor, v tomto prípade je dobré nastaviť to na čo najnižšiu hodnotu (u nových dosiek s čipmi fintek je tam ale defaultne nastavená hodnota 1, takže jediné čo musíme spraviť je zmeniť PWM režim).

S novými verziami speedfanu máme dve možnosti automatickej regulácie ventilátorov prostredníctvom speedfanu, základnú a pokročilú. Základná je pomerne jednoduchá nastaví sa pár vecičiek a speedfan potom bude automaticky regulovať rýchlosť ventilátorov v závislosti od teplôt, v pokročilej si sami nastavíme závislosť otáčok od teploty.

Začiatok je spoločný pre obidve možnosti: počítač uvedieme do stavu pokoja (povypíname všetko čo by mohlo zaťažovať CPU či GPU) a všetky nastaviteľné hodnoty nastavíme na nulu (na nejakú tú minútu či dve to počítaču neublíži, netreba sa toho báť). Ak ventilátory stíchli, paráda, veci sú na najlepšej ceste. Teraz postupne vyskúšame zdvihnúť prvú hodnotu (Speed01) na 100% a vyskúšame čo to spraví, či sa roztočí niektorý z ventilátorov. Ak nie, hodnotu vrátime na nulu a vyskúšame to znova s druhou hodnotou, treťou, štvrtou a poznačíme si, ktorá hodnota nastavuje ktorý ventilátor. V prípade že po zdvihnutí hodnoty, ktorá reguluje CPU ventilátor, na 100%, sa ventilátor na chladiči netočí naplno, je možné, že sa tento konkrétny ventilátor reguluje dvoma hodnotami, jedna reguluje napätie, druhá PWM (dosky Gigabyte). Osobne to nemám vyskúšané, no na tých najnamakanejších doskách to takto možno bude na viacerých konektoroch. Teraz príde na rad kalibrácia. Keď už vieme, ktorá hodnota reguluje čo (máme to poznačené), zdvihneme rýchlosť jedného z ventilátorov ktorý chceme regulovať, na 100%. Potom postupne pomaly uberáme rýchlosť, až kým ventilátor nebude tichý, resp. nepočuteľný. Túto hodnotu si poznačíme, musíme si ale ustrážiť aby sa na tejto rýchlosti ventilátor vedel nielen točiť, ale aj rozbehnúť (to si vieme vyskúšať tak, že rýchlosť uberieme na nulu a postupne zdvíhame až kým sa ventilátor nebude schopný samočinne roztočiť). Taktiež si vyskúšame, ktorá hodnota je maximálna únosná a to si taktiež poznačíme. Toto vyskúšame pre všetky ventilátory. V prípade že dve hodnoty regulujú jeden ventilátor, uberieme PWM na 0% (ak uberieme PWM na 0%, ventilátor sa bude točiť, ak uberieme napätie na 0%, tak nie - podľa toho zistíme, ktorá z hodnôt reguluje PWM a ktorá napätie) a ak ventilátor nepočujeme, budeme regulovať len túto hodnotu. Ak je aj napriek ubratiu PWM na 0% ventilátor počuť (a to my nechceme), uberieme aj napätie podľa potreby. U dosiek MSI sa ale napríklad volí manuálne či máme pripojený 3-pin alebo 4-pin ventilátor, a to v BIOSe. Mne sa viac osvedčila 3-pin regulácia, a to aj v prípade že ventilátor disponuje aj PWM, s regulovaním napätia totiž vieme ventilátor úplne zastaviť, 0% u PWM znamená len minimálne otáčky. V bežných podmienkach nemá pre nás PWM regulácia žiadny prínos, výhodou ale je ak máme väčšie množstvo PWM ventilátorov ktoré takto vieme spoločne regulovať.

Keď máme zapísané hodnoty nastavenia ventilátorov, postupujeme ďalej, klikneme na Configure. Najprv si klikneme záložku "Fans", kde odznačíme všetky položky u ktorých máme aj pri 100% výkone všetkých ventilátorov hodnoty 0rpm a zvyšné hodnoty si pomenujeme podľa významu:

Nasledujúca záložka - Speeds. Opäť odznačíme bezvýznamné hodnoty a tie, ktoré nám fungovali, pomenujeme opäť podľa významu:

A teraz k tomu podstatnejšiemu, samotné nastavenie - pri kliknutí na niektorú z položiek sa nám dole objavia dve kolónky: Minimum value - tam nastavíme hodnotu, pri ktorej boli ventilátory nepočuteľné, ak budeme používať pokročilé regulovanie, necháme na nule. Maximum value - tu nastavíme maximálnu hodnotu, pri ktorej je hluk ventilátora ešte znesiteľný, opäť necháme na maxime ak budeme používať pokročilé regulovanie Samozrejme pri hodnotách, ktoré chceme aby sa regulovali automaticky, zaškrtneme automatically variated.

V mojom prípade som mal prietokové ventilátory (intake a outtake - 2xNoctua NF-S12 1200) nastavené tak, aby za bežnej prevádzky bežali na 35% (rozbiehajú sa pri 20%) a pri záťaži zrýchlili na 70%, ventilátor CPU chladiča (Zalman CNPS7500) beží za bežných podmienok na 30% (to je najnižšie nastavenie na ktorom sa ešte točí) a pri záťaži na 60%.

Klik na záložku Temperatures, tu by sme mali vidieť hodnoty všetkých čidiel ktoré Speedfan našiel, vrátane čipu ktorý danú teplotu monitoruje. Pozaškrtávame všetky položky ktoré ukazujú reálne hodnoty (-256°C nie je reálna hodnota, 0°C nie je reálna hodnota). Po kliknutí na Label daného čidla ho môžeme premenovať podľa toho ako chceme aby sa nám v hlavnom okne ukazovalo a dole nastavíme požadovanú teplotu (Desired) a maximálnu teplotu, ktorú nechceme aby daný komponent prekročil. A to je práve tá teplota, pri ktorej sa nám v hlavnom okne ukáže ikonka plamienka pri tej ktorej teplote. V tomto prípade sa ventilátory ktoré zaškrtneme ako vplývajúce na danú teplotu rozbehnú na 100% bez ohľadu na to, ako sme nastavili maximálnu rýchlosť ventilátora. Pri hodnote, ktorú chceme ukazovať dole v tray-i zaškrtneme show in tray (u mňa to je CPU). To, na ktorú teplotu má vplyv ktorý ventilátor nastavíme po kliknutí na krížik pri názve teploty.

Ak plánujete používať pokročilé regulovanie, nečítajte ... Napríklad na teplotu procesora má vplyv ventilátor na jeho chladiči, ale aj ventilátor vzadu v skrinke.
A na teplotu disku ventilátor na CPU vplyv nemá. Ak ale máme v skrinke tichšie chladiče ako na procesore, je dobré odsledovať si, ktorá teplota bude stúpať spolu s teplotou CPU a nastaviť ako vplývajúcu na teplotu rýchlosť toho zadného ventilátora (resp. prietokových ventilátorov ak ich máme na jeden konektor napojených viac). Požadovanú teplotu tohto komponentu nastavíme tak, aby sa ventilátory na skrinke rozbiehali skôr (pri nižšej teplote) ako ventilátor na chladiči CPU. Dosiahneme takto menší hluk.

Posledným krokom je kliknutie na záložku Options. Tu si nastavíme ako chceme aby nám vyzeralo to ukazovanie teploty v tray-i, zaškrtneme start minimized, nastavíme jazyk (je tam aj slovenčina), taktiež zaškrtneme Minimize on close. Pre istotu môžeme zaškrtnúť aj položku "Set fans to 100% on program exit", no v tom prípade pri vypínaní PC ventilátory pred vypnutím na istú krátku dobu (kým sa windows nevypne) rozbehnú na plno, čo môže vadiť (v noci). Je tu ešte jedna podstatná položka - Delta value for fan speeds - je to hodnota, po ktorej bude meniť otáčky ventilátorov, čím menšia číslo, tým pomalšie to pôjde. Osobne to mám nastavené na najnižšiu možnú hodnotu, je to podľa mňa najpriateľnejšie pre ucho.

A ešte vysvetlím tie symboly pri teplotách v hlavnom okne. Môžeme sa tam stretnúť so štyrmi:
modrá šípka dole - teplota je POD požadovanou teplotou
zelená fajočka - teplota je v okolí požadovanej teploty, alebo nestúpa
červená šípka nahor - teplota stúpa a je nad požadovanou teplotou
plamienok - teplota je nad teplotou nastavenou ako kritickou.

Program si môžeme ešte pridať medzi programy po spustení, takto bude nabiehať automaticky a my o ňom prakticky nebudeme vedieť. Ešte sa mi nestalo že by padol alebo zlyhal, takže ho môžem len odporučiť.

Od verzie 4.44 umožňuje SpeedFan nastaviť si pokročilý režim regulácie, kde si môžeme nastaviť vlastnú závislosť rýchlosti ventilátorov od teploty:

Pre povolenie vojdeme do konfigurácie, fan control, tam povolíme "Advanced fan control". Objavia sa nám tam kolónka "Fan controllers". Klikneme na Add a zvolíme si názov nášho "kontroléra", jeden kontrolér vie kontrolovať jednu rýchlosť (ktoré sme si samozrejme už pomenovali v záložke Speeds). V mojom prípade som si pre ventilátor na chladiči procesora zvolil názov "CPU Fan".
Po vytvorení kontroléra a kliknutí na neho sa nám zobrazia ďalšie možnosti. Zaškrtneme "Controlled speed" a zvolíme jednu z ovládaných rýchlostí. V kolónke "Temperatures" si popridávame teploty, na ktoré má ten náš kontrolér (ventilátor) vplyv.
A teraz sa dostaneme k tomu najkrajšiemu na tejto novinke. Po kliknutí na jednu z teplôt sa nám zobrazí graf závislosti rýchlosti ventilátora od teploty. Zatiaľ to síce nie je tak premakané ako v afterburneri (viď nižšie), ale ajtak... konečne. Máme možnosť nastaviť si 16 bodov na zvolenom rozsahu. Keďže u týchto bodov môžeme meniť len vertikálne umiestnenie, je dobré ak si najprv nastavíme rozsah teplôt v ktorých predpokladáme že sa daný kus hardvéru bude pohybovať. Pre harddisk je napríklad zbytočne riešiť teploty 50°C a viac, pre procesor či grafickú kartu je zase zbytočne riešiť 35°C a menej (tie teploty si treba odsledovať). Po nastavení rozsahu teplôt pre každý monitorovaný komponent si nastavíme priebeh rýchlosti. Toto je výhoda ak požadujeme polopasívny režim, čo bolo predtým trochu problematickejšie (možné len cez nastavenie väčšieho kroku zmeny rýchlostí, ktorý ale bol pre všetky rýchlosti spoločný).
Nastavíme si požadované priebehy pre každú teplotu a zvolíme metódu. MAX of speeds nájde maximálne nastavené percento rýchlosti pre daný ventilátor, SUM of speeds sčítava percentá každej teploty u kontroléra a rýchlosť nastaví z tohto súčtu. Obidve možnosti majú svoju logiku, sčítavacia metóda si ale vyžaduje trochu komplexnejšie zmýšľanie pri nastavovaní.
Trochu ako nevýhoda sa mi javí nemožnosť nastavenia kolmého priebehu, aby sa napríklad ventilátor pri istej teplote. Takto sa môže stať, že do ventilátora pôjde napätie ktoré ale nebude dostatočne vysoké na to aby sa ventilátor roztočil. To by mohlo teoreticky za istých okolností spôsobiť prehriatie cievky vo ventilátore (ak ventilátor potrebuje väčšie napätie na roztočenie a teplota ktorú ovplyvňuje sa mení len veľmi pomaly). Toto sa ale dá poriešiť menším trikom - pridáme si dvakrát tú istú teplotu, pričom u jednej si rozsah nastavíme len napríklad na 3°C, ak teda chceme aby sa ventilátor zapínal a vypínal pri 45°C, nastavíme si minimum na 44°C a maximum na 46°C. Potom si nastavíme priebeh tak, aby bol po 45°C na minime a od 45°C na najmenšej rýchlosti na ktorej chceme aby sa ventilátor točil. Môže to vyzerať napríklad takto:

No a pri druhom priebehu teplôt si to už nastavíme normálne, nezabudneme ale hore nastaviť "SUM of speeds" aby sa nám rýchlosti sčítavali. A teda minimum pri tomto druhom priebehu už nie je 0%, ale 0 + hodnota z predchádzajúceho priebehu. Ideálne je ak má tento graf minimum tam kde sa predchádzajúci prepínal (prechádzal z nuly na inú hodnotu) a je potrebné aby mal na úplnom začiatku nulovú hodnotu.


Nastavíme si ešte hysteréziu, napríklad na 5°C. To nám zaručí, že ventilátor sa nebude zapínať a vypínať okolo 45°C, ale zapne sa po dosiahnutí 45°C a bude bežať až kým teplota neklesne pod 40°C (s nastavením ako na obrázkoch). Toto mi pripadalo celkom ako optimum u karty Gigabyte Radeon HD6850. Zvýšením hodnoty hysterézie dosiahnete väčší interval medzi zapnutím a vypnutím, pri prehnaní sa ale môže stať, že pri daných otáčkach sa nebude karta schopná schladiť pod nastavený prah a ventilátory nevypne vôbec. Ak by vás zaujímalo načo je vôbec takéto vypínanie ventilátora/ventilátorov dobré, tak vedzte, že ventilátoru sa takto šetria ložiská a zároveň sa ofukovaný chladič menej zanáša prachom.

Existuje ešte jeden program vhodný na reguláciu ventilátora, no len toho na grafickej karte. Volá sa MSI Afterburner a okrem regulácie ventilátora má ešte schopnosť automatického pretaktovávania/podtaktovávania karty, to ale popisovať nebudem.
K nastaveniam regulácie sa dostaneme po spustení programu, kliknutí na settings -> záložka fan -> enable user defined software automatic fan control. Veľmi zaujímavou vecou tu je, že si môžeme nastaviť krivku závislosti rýchlosti ventilátora od teploty (toto vedel afterburner skôr ako speedfan):

napríklad s takto nastavenou krivkou sa ventilátor na grafike až do 50°C nebude vôbec točiť, po dosiahnutí tejto teploty sa rozbehne na 50% a postupne pridáva rýchlosť až do 70°C na 80%. Túto rýchlosť si potom drží do 90°C a po prekročení 90°C sa rozbehne naplno. Samozrejme treba to nastavovať podľa ventilátora/ventilátorov na grafike. Na niektorých grafikách sa bude ventilátor točiť aj s nastavenou rýchlosťou na 0%. Po nastavení krivky je ešte potrebné ťuknúť v hlavnom okne tam, kde sa reguluje ventilátor na tlačidlo User define.

V novších verziách je možné nastaviť pri regulovaní aj hysteréziu (niekto očividne rozmýšľa). Táto možnosť je skvelá hlavne keď využívame polopasívny chod (ventilátor sa spína až od istej teploty). Ak si teda nastavíme reguláciu podľa mojej krivky a hysteréziu 5°C, ventilátor sa zapne až pri 55°C a pracuje až kým sa jadro neschladí na nastavených 50°C. Potom sa vypne a opäť čaká na 55°C. Naproti tomu bez hysterézie by sa ventilátor zapínal po dosiahnutí 50°C a po poklese čo i len o stupeň by sa opäť vypol. Ventilátoru to síce neškodí, predsalen sa mi ale vidí ako vhodnejšie ak sa zapne na napríklad 3 minúty a dve minúty potom stojí.
PC

Zvuk

Ďalšie