HE One

2.0 zostava zosilňovač + reproduktory

EN | SK

Bolo by načase spraviť aj niečo naozaj poriadne a tak som sa rozhodol pre 2.0 set. Najprv som rozmýšľal nad aktívnymi dvojpásmami, z technických dôvodov som sa ale rozhodol umiestniť zosilňovač osobitne - takto budem riešiť menej problémov s utesňovaním ozvučníc, ktoré budú zároveň kompaktnejšie no a navyše to všetko bude univerzálnejšie.


Zosilňovač


Ako základ som si zvolil stavebnice JPA100 od zosilnovace.eu. Podľa autorov má tento zosilňovač výkon 100W do 4Ohm, do 8Ohm teda niečo okolo 50W, čo by bolo na môj účel tak akurát. Frekvenčný rozsah je 15Hz - 230kHz, čo je samozrejme viac ako dosť aj pre tie najhajendovejšie výškače; skreslenie sa potom pri plnom výkone do 4Ohm pohybuje na úrovni 0,059% THD a 0,064% IMD. Rýchlosť priebehu by mala byť 33V/μs. Všetko teda naozaj špičkové parametre.
Stavebnica došla možno až prehnane pedantne zabalená - v osobitných vrecúškach jednotlivé hodnoty rezistorov, potom osobitne kondenzátory, tranzistory, konektory a ďalší bordeľ. No a samozrejme DPS, Al uholník a návod na zostavenie s popisom princípu fungovania. Všetko pekne podrobne a viacmenej zrozumiteľne napísané, občas s gramatickou chybou, ktorá ale asi patrí k prejavu človeka zdatného v technickej oblasti. To že na tepelnú ochranu si môžem objednať rozpínače priamo u nich som sa ale dozvedel až z toto návodu.

Zostaviť zosilňovač nebolo nijak extra komplikované, plošák bol predvrtaný, čiže stačilo len osádzať a spájkovať. Pár zabalených vecí bolo naviac, čo by bolo v pohode, no jeden odpor som mal zabalený úplne iný ako bol označený na sáčku a ako bolo treba, takisto mi chýbala jedna matička (ale tú som možno stratil ja). No nič čo by sa nedalo poriešiť zo šuflíkových zásob. Po pospájkovaní, ktoré zabralo celkom slušný kus času, nasledovalo oživenie podľa návodu, všetko fungovalo ako malo, až na divné správanie sa výstupu, na ktorom som nemal žiadny signál. Neskôr som zistil že to je kvôli nízkemu napätiu môjho skúšobného transformátora, kvôli ktorému sa nespína relé ochrany. Reálne oživenie teda bude nasledovať až s finálnym transformátorom.


Ďalšia vec na objednanie bol zdroj a pár ďalších vecí, objednal som teda 300VA transformátor s výstupom 2x30V, rýchle diódy, 4 kondenzátory 10mF/80V, potenciometer ALPS a CINCH konektory REAN na panel. Doska zdroja má zároveň AC výstp potrebný pre fungovanie ochrany zosilňovačov.


Aby bolo zosilňovač do čoho dať, objednal som 2U rack s chladičom z modushop.cz, spolu s hliníkovými nožičkami a základovou doskou. Po pokuse o poskladanie som bol ale sklamaný. Kvalita materiálov je síce na vynikajúcej úrovni rovnako ako ich povrchová úprava, no nad systémom montáže asi autori nestrávili viac ako 15 minút. Diely na seba nepasujú žiadnym presným spôsobom, na to aby sa to všetko poskladalo a potom sedelo pokope to treba celé poskladať a skrutky uťahovať až po osadení všetkých dielov. Ďalšia super vec je že ku skrutkám nie sú z nejakých dôvodov žiadne podložky a že veká sa montujú samorezkami. Z obrázku ktorý mal slúžiť ako návod som síce pochopil že by som spodný panel mal prichycovať spolu s nožičkami, metrické skrutky mi ale cez otvory v uholníkoch prichytených na chladičoch akosi neprešli. A ajtak, hliníkové nožičky potrebujú úplne iné skrutky ako tie normálne dodávané plastové a tak som sa na to vykašlal a nožičky prilepil na spodné veko obojstrannou páskou a veko potom samorezkami, z ktorých sa mi jednou hneď podarilo strhnúť "závit" na uholníku. Celkovo teda za tú cenu dosť sklamanie.

Ako dobrá vec sa mi ale ukázalo to, že som si priobjednal aj základovú dosku, do nej sa naozaj veľmi jednoducho uchytí ako transformátor, tak distančné stĺpiky na ktorých budú uchytené DPSky.
Najviac som sa obával toho, ako spravím dieru na AC konektor do zadného panela, konektor (ktorý obsahuje aj poistkové puzdro a vypínač) je totiž štvorcového tvaru a ten sa nevŕta práve najlepšie. Pomocou malého vrtáka a plochého pilníka sa mi ale podarilo spraviť tento otvor celkom pekne a napájací konektor v ňom sedí bez pohnutia. Diery na cinche neboli problém, s prichytením reproterminálu som sa ale musel trochu hrať, potreboval som totiž 12mm diery a mal som len 10mm vrták, no nakoniec sa aj toto nejak podarilo.

Nadrôtovanie už potom nebolo nijak komplikované, len trocha zdĺhavé. Všetky prepojenia využívajú buď fastony, alebo wire-to-board, len reprokáble majú na jednom z koncov pozlátené vidličky. Všetko teda bez problémov rozobrateľné, no zároveň by všetko malo byť dostatočne dimenzované.


Ďalšia vec bol audioswitch. Ten sa postará o spínanie výkonovej časti, okrem toho že pridá "softstart" v podobe termistora, vie ju celú zapínať/vypínať či už vypínačom, či vstupným signálom. Aj napriek tomu že ide o vec jednoduchšiu ako boli samotné moduly zosilňovačov, podarilo sa mi spraviť kuriózny fail, keď som prispájkoval naopak mostík. Najprv som si naivne myslel že to nespôsobilo žiadne škody, keď mi ale potom audioswitch fungoval len tak, že zapol a vypol výkonovú časť cca. 50-krát za sekundu, čo vyvrcholilo okamžitým odpálením poistky. Po výmene stabilizátorov už ale viacmenej fungoval, až na to že sa neskutočne zahrieval transformátorček audioswitcha. To zas bol skrat na plošáku. Po odstránení všetkých mojich chýb už ale audioswitch vie pekne vypnúť a zapnúť komplet výkonovú časť.
Pri napájaní audioswitcha na vstupný signál som tiež pripojil signálový výstup, ktorý je riadený potenciometrom hlasitosti. Takto to ale v budúcnosti neplánujem, pre-out bude oddelený osobitným preampom a takisto bude cez osobitný preamp pripojený aj audioswitch. Ten bude pripojený na aktívny vstup, čo si teda bude vyžadovať neustále napájanie spínacieho relé aj preampov.