Edifier R1900T II

recenzia


Ak chce človek nejaké reproduktory k PC, má na trhu na výber kopec rôznych 2.1 či 5.1 zostáv, ktoré sa tešia obrovskej obľube. Má to subwoofer a teda je jasné že to vyhovie každému kto chce v prvom rade basy. 2.0 systémy sa až takej obľube netešia, nemajú totiž subwoofer a je teda (pre mnohých) logické, že nebudú basovať (toto nie je moje uvažovanie, takto uvažuje väčšina bežných ľudí). Na dobre spravenom 2.1 či 5.1 systéme samozrejme nie je nič zlé, problém je v tom, že drvivá väčšina takýchto v súčasnosti predávaných systémov má "subwoofer" robený len ako hučiacu skrinku (5.1 systémy Genius či Logitech), alebo ako zemetras, pričom satelity sú len taký doplnok, aby to zahralo aj čosi navyše. Samozrejme u pár výrobcov nájdeme výnimky, to ale nie je dnešnou témou.
Ak reproduktory využívame hlavne na počúvanie hudby, nemá x.1 systém absolútne žiadny význam, tie peniaze je lepšie investovať do 2.0 zostavy. Pravdepodobne nedostaneme toľko basov, o to lepší bude zvyšok pásma, čo je pri väčšine hudobných štýlov základ. Obchody majú v ponuke samozrejme aj takéto reproduktorové zostavy, výber je ale ťažký. Hlavným ťahúňom je totižto Genius a ten nevyrobil nič poriadne (vzhľadom na cenu) snáď už aspoň 5 rokov (kedy mal na trhu pomerne podarené SP-HF1250x). Čosi málo ponúka aj Creative, ten to ale trošku preháňa cenou - za cenu okolo 100€ nám ponúka zostavu dvoch reproduktorov s dvomi 2,5" (6,25cm) stredobasáčikmi a textilným hemisférickým výškačom v milých malých plastových ozvučniciach. 2 a pol palca, hoci v dvoch pároch, je na akékoľvek basy málo. Prípadný záujemca teda spraví lepšie, keď sa porozhliadne po menej dostupných (u nás) značkách a sortimente označovanom ako "multimediálne monitory". Už pomerne známymi sú Behringer MS40, ktorých veľkou výhodou je zabudovaný DAC, alebo M-Audio AV40, ktoré zas ponúkajú o niečo vyššiu kvalitu spracovania. V nedávnej dobe sa ale objavili (resp. som objavil) dve veľmi zaujímavé značky - Microlab a Edifier. Pri kúpe som sa teda rozhodoval medzi nimi. V cene okolo 100€ máme na výber napríklad Microlab Solo 4C (recenzia), ktoré majú ale na moje pomery príliš malý stredobas a podľa mňa dosť zle dimenzovaný transformátor. Microlab PRO1 sú na tom už o niečo lepšie, navyše sa mi na nich veľmi páči oddelený zosilňovač, ktorý je postavený na pomerne vyspelom integrovanom obvode. Signál do nich je ale spracovávaný bohvieako a bohviečím (je tam ekvalizér a elektronická regulácia hlasitosti), pre skutočne kvalitné počúvanie by to teda bolo treba obísť. No a na záver sú na výber Edifier R1900T II. Tie som si vybral, kúpil a teraz ich trošku zrecenzujem.


Základné parametre a údaje výrobcu
Výkon: 2x22W RMS @ 10% THD
Odstup Signál - šum: ≥95dB
Frekvenčný rozsah: 60Hz-20kHz
Skreslenie: ≤0.1%
Vstupná citlivosť: 850mV ± 50mV
Vstupná impedancia: 30kOhm
Typ vstupu: Stereo RCA porty (Cinch)
Nastavenie: Hlasitosť, Basy, Power
Basová jednotka: 5 palcov (131mm), magneticky tienený, 6Ohm
Vysokotónová jednotka: 1 palec (25mm), magneticky tienený, 6Ohm
Rozmery: 168 x 290 x 214 (šírka x výška x hĺbka)
Hmotnosť: cca. 10kg (brutto)
Napájacie napätie: 120-220V

Ide teda o úplne triezve a realistické údaje, dodal by som snáď ešte to, že napájacie napätie je samozrejme závislé od krajiny, pre Európu je napájací rozsah 220-240V.

Balenie

Krabica v ktorej dostanete reproduktory je menšia ako by ste čakali, priestor v nej je využitý veľmi efektívne. Krabica samotná je veľmi ekonomická a snáď aj ekologická - pôsobí lacným dojmom. Či to je klad alebo zápor nechám na osobné posúdenie, u mňa bod k dobru. Reproduktory sú každý zvlášť zabalené vo fólii a usadené medzi dvoma polystyrénovými výplňami. Baleniu nemám čo vytknúť, aj keď mi krabica došla poškodená, reproduktorom vôbec nič nebolo. Osobitne sú pribalené káble - jeden signálový (jack - RCA, základný lacný kábel) a jeden na prepojenie reproduktorov (holé pocínované konce) - na ňom je zaujímavé, že izolácia nie je farebne odlíšená, ako to býva zvykom, jeden vodič je ale medený a druhý hliníkový, v spojení s priehľadnou izoláciou teda nie je problém s ich identifikáciou a správnym napojením. Nechýba anglicko - francúzsky a v mojom prípade aj poľský manuál.Pohľad zvonka

Povrchová úprava je s imitáciou drevenej textúry, v mojom prípade v čiernej farbe. Na prednej strane je oddeliteľný kryt s látkovým poťahom. Odnímanie ale nejde ľahko a tenké plastové kolíčky idú pomerne hlboko, pravdepodobne teda nebude veľký problém ich zlomiť. Po odobratí tejto ochrannej "mriežky" konečne dostaneme možnosť vidieť, s čím máme dočinenia. 1" vysokotónový reproduktor má hemisférickú textilnú membránu, osadenú v oblo vyústenom zvukovode. Reproduktor je zapustený do prednej steny a pôsobí veľmi kvalitným dojmom, cievka je chladená ferrofluidom. Sčasti je prekrytý päťpalcovým stredobasovým meničom, ktorý za výškačom vzhľadovo nijak nezaostáva. Membrána je tvorená mixom papiera a vlny, vystúžená je vlismi v štýle stredobasov Scan-Speak Revelator. Zavesenie je, ako inak, gumené. Za zmienku ešte stojí povrchová úprava prednej steny s imitáciou koženky (či čoho). To že sa stredobas prekrýva s výškačom hodnotím ako pozitívnu vec, prispieva to k lepšiemu frekvenčnému nadviazaniu týchto dvoch meničov.
Na vrchu zadnej steny sa u oboch reproduktorov nachádza bassreflex, ktorý je vytvorený plastovým nátrubkom s mierne zaobleným vyústením. Na ľavom reproduktore už nájdeme len pripájací pružinkový terminál, ktorý síce nie je tou najhajendovejšou z možností, plne ale zodpovedá cenovej kategórii. Zosilňovač sa nachádza v pravom, tu je teda zadná strana o niečo pestrejšia. Na vrchu máme potenciometre na nastavenie úrovne hlasitosti a basov a dva páry RCA vstupov označené písmenami A a B. Vstup A je podľa manuálu s treble-shift funkciou, teda zvýrazňuje vyššie tóny. To je dobré hlavne pri mimoosovom posluchu (využijeme ak nemáme reproduktory nasmerované priamo na uši). Nastavenie basov zas bude využiteľné hlavne na prispôsobenie prednesu umiestneniu reproduktorov a charakteru miestnosti. Ak teda máme reproduktory v rohu, basy uberieme, ak sú umiestnené vo veľkej miestnosti ďaleko od steny, basy naopak pridáme. Ovládanie hlasitosti bude tiež slúžiť zrejme hlavne ako nastavenie vstupnej citlivosti, na bežné regulovanie hlasitosti je toto umiestnenie neskutočne nepraktické. Zo zadku ďalej trčí rebrovanie chladiča a na úplnom spodku nájdeme sieťový vypínač, prívodnú šnúru a terminál na pripojenie druhého reproduktora. Popis nad napájacou šnúrou hovorí o príkone 60W, čo opäť potvrdzuje triezvosť a realističnosť údajov o výstupnom výkone.
Celkovo teda ide o reproduktory s decentným dizajnom, pri odobratých sieťkach je ale jasné že to nie sú úplne obyčajné reproduktory. Ako výškač, tak stredobas totiž ukazujú že nie sú z lowendu. Viac by sa mi ale páčilo prichytenie reproduktorov skrutkami s imbusovou hlavou. Umiestnenie bassreflexu vzadu môže byť menšou nevýhodou, reproduktory nemôžu byť umiestnené bezprostredne pri stene. Chladič zvonku by mal prispieť k efektívnejšiemu chladeniu. Korekcia výšok mohla byť riešená prepínačom. Regulácia hlasitosti vzadu môže a nemusí byť prekážkou. Osobne som zvyknutý na regulovanie hlasitosti priamo v OS (aj napriek tomu že som to kedysi odsudzoval, bol som nútený si zvyknúť). Je to takto pohodlnejšie a nemám s tým nijak výrazné problémy.Pohľad zvnútra

Pri pohľade dovnútra ľavého reproduktora ma celkom zaskočil vodič použitý na prepojenie terminálu s výhybkou, dva tenké drôtiky typické pre úplne najlacnejšie reproduktory predávané po 15€. Absolútne nechápem čo výrobcu viedlo k takémuto kroku, od výhybky k reproduktorom totiž ide niečo čo by sa už dalo označiť za reprokábel (rovnaký kábel ako je dodaný na prepojenie reproduktorov medzi sebou). 20cm tohto kábla navyše by výrobné náklady absolútne nepoznačilo. Inak je to ale v znamení pozitív, na jednej stene je nalepené tlmenie a na spodku sú nalepené MDF kvádre ktorých úlohou bude najskôr zníženie objemu na hodnotu podobnú pravému reproduktoru, popri tom aj o čosi zvýšia stabilitu bedničky. Výhybka je jednoduchá so strmosťou 6dB/oktávu, a čo je veľmi fajn, použitý kondenzátor je fóliový (zvykom býva osádzať bipolárne elektrolyty, tie sú lacnejšie, no na vyšších frekvenciách sa nesprávajú práve najlepšie, do výškovej časti výhybiek preto nie sú dobrou možnosťou - rozdiel medzi bipolárom a fóliovým kondenzátorom vo výhybke je na výškach celkom počuť). Výškač je navyše zatlmený 5W rezistorom (5W výkon na tom rezistore nebude nikdy v živote). Výhybka je priskrutkovaná na MDF kocku a tá je prilepená na stenu ozvučnice. Stredobasový reproduktor má relatívne veľký magnet (ale nie som ohromený, keďže podobne veľký magnet som videl u Geniusov HF1250x) s tienením, výškový reproduktor má neodýmový magnet, ktorý je vnútri a tienenie z princípu nepotrebuje. Navyše je na ňom osadený chladič (pri tom výkone si ale nemyslím že by bol naozaj nutný).
Zaujímavejšie sú útroby pravého reproduktora, tu sa totiž nachádza celá elektronika. Tú ženie prekvapivo veľký EI transformátor so symetrickým 15V 2A výstupom. Nie je teda potrebná náročná matika a aj z hlavy sa vieme dopočítať k výkonu 60VA, čo je, ako som už spomenul, napájanie úplne adekvátne deklarovanému výstupnému výkonu. Také Microlab Solo2C, ktoré uvádzajú vyšší výstupný výkon, sú napájané 51VA transformátorom. Neteší ma ale to, že transformátor je stavaný na primárne napätie 220VAC, čo je o niečo menej ako u nás používaných 230VAC, čo by mohlo viesť (a aj vedie) k zahrievaniu a slabému vrčaniu transformátora. Na prívodnom kábli sa nachádza poistkové puzdro a nejaká zaizolovaná súčiatka, pravdepodobne termistor (ktorý by mal zabezpečiť plynulejší nábeh transformátora pri zapnutí). Napájanie ďalej pokračuje na väčší plošný spoj, kde je usmernené mostíkom a filtrované dvoma, opäť prekvapivo veľkými, elektrolytmi s kapacitou 6800uF stavanými na napätie 35V. Pre porovnanie, v Geniusoch mám 4700uF/25V. Prekvapivo, rovnaká kapacita je použitá na filtráciu aj u Microlab Solo2C, čo teda nie je veľmi lichotivé. 6800uF je na daný výkon viac než dosť. Trochu mi tu ale chýbajú keramické kondenzátory, ktoré by vykompenzovali spínací čas diód v mostíku (tie veľké kondenzátory na toto nie sú "dosť rýchle"), ktoré by opäť výrobnú cenu nijak výrazne nezvýšili. Na tomto plošáku sa nachádza aj zosilňovač tvorený párom obvodov TDA2050, čo je veľmi bežný a pomerne primitívny integrovaný obvod pracujúci v triede AB. Účinnosť zosilňovačov tejto triedy je približne 75%, pri celkovom výstupnom výkone 44W RMS teda zožerie približne 58,7W, čo len potvrdzuje moje tvrdenia o adekvátnosti daného napájania. Zosilňovač by mal ďalej podľa výrobcu (ST microelectronics) mať veľmi nízke skreslenie, ochranu proti prehriatiu a skratu voči zemi. Skúšať to ale nebudem. Napájacie napätie zosilňovača bude približne ±20V, z čoho je tento integráč podľa datasheetu dať výstupný výkon čosi nad 20W do 8Ohm pri 0,5% skreslení, 35W do 4Ohm. Pre 6Ohm impedanciu by to mohlo byť kdesi medzi. Skreslenie sa pohybuje okolo hodnoty 0,1% vo väčšine výkonového rozsahu - to nie je nijak slávna hodnota, moderné integráče sa vedia udržať o rád a dokonca aj dva nižšie. Medzi nedostatky patrí aj absencia oneskoreného pripojenia záťaže pri zapínaní (a naopak, skoršieho odpojenia pri vypínaní), čo vedie k lupaniu - pri zapínaní reproduktorov to ale problém nerobilo, pri vypínaní ale je istý čas od vypnutia počuť buchnutie. Cena tohto integráča sa pohybuje od 1,50€ za pajcované až po 3,30€ za originál. Peknou vecou Okrem iného tiež je, že v signálovej ceste nie sú žiadne elektrolytické kondenzátory, čo opäť prospeje kvalite prednesu. Plošný spoj zosilňovača je prepojený s pasívnym plošným spojom vstupu, jeden pár tienených vodičov vedie signál od regulácie hlasitosti ku každému z TDAčiek zvlášť, druhý pripája potenciometer nastavenia basov. Dosky plošných spojov sú pravdepodobne kuprextitové, čo opäť predstavuje menší rozdiel k lepšiemu oproti cuprexkartu (papier) používanému u lacnejších a menej kvalitných výrobkov. Ak tieto reproduktory berieme ako monitory, jednoduchosť zapojenia by sa dala hodnotiť pozitívne, je tu minimum prvkov zasahujúcich do signálu, niekomu by ale mohli vadiť slabé možnosti nastavenia. Použité súčiastky síce nie sú to najkvalitnejšie čo sa dá zohnať, nejde ale ani o súčiastky, ktoré sú zamerané na najnižšiu cenu. O trvácnosť týchto reproduktorov by som sa teda nebál, je tu minimum toho čo by sa mohlo pokaziť, najslabším bodom budú filtračné elektrolyty - ich životnosť ale v tomto prípade nie je skracovaná teplom z chladiča, vďaka slušnej napäťovej aj kapacitnej rezerve teda svoju úlohu budú podľa mňa plniť pekných pár rokov.Zvuk

Toto je asi to najhlavnejšie pre každého kto si tieto reproduktory zaobstará. Tým najlepším budú pravdepodobne vysoké tóny, tie sú podané čisto a prekvapivo detailne. Zvuk reproduktorov je vyvážený, z počuteľného pásma nechýba nič, samozrejme s výnimkou hlbokých basov. Tie 5" menič jednoducho nepodá. Pri správnom rozložení budú mať reproduktory parádne vykreslenie priestoru. Hodia sa na nástrojovú hudbu aj na elektroniku kde nie je potreba reprodukcie hlbokých basov. Na filmy sa nehodia tak ako systémy so subwooferom (samozrejme ak ostávame v podobnej cenovej relácii), svoj účel ale skvelo splnia aj pri takomto využití. Vždy je ale podstatné správne umiestnenie, treba mať napamäti že reproduktory musia mať svoj odstup od steny a pri nevhodnej konštalácii (reproduktory v rohu, holá stena za nimi a netlmená miestnosť) budú basy uhučané. Z dĺžky stola si ukroja celkom dosť, nie sú totiž z najkratších, na krátke stoly sú teda absolútne nevhodné.


Praktické skúsenosti

Kým som býval na internáte, bolo to s nimi dosť problematické. Musel som odtiahnuť stôl od steny a prednú stenu reproduktorov som nemohol mať v rovine s obrazovkou monitora, keďže by som ho mal príliš blízko pri tvári.
To ale nebolo to najhoršie, tým bola jednoznačne reprodukcia basov. Tie boli neskutočne uhučané a chýbala im ako konkrétnosť, tak hĺbka. Samozrejme som to pripisoval absolútne netlmenej miestnosti a umiestneniu viacmenej v rohu. Žiadne vyekvalizovanie by nepomohlo, čiže prakticky neriešiteľná situácia.
Nasledovala kúpa zvukovky a tuning reproduktorov. Zaobstaral som si externú Audiotrak Prodigy Cube, tá má vlastnú reguláciu hlasitosti, čo je k týmto reproduktorom viacmenej nutnosť. Navyše je riešená tým najlepším spôsobom - kvalitným potenciometrom od ALPS. Ako by sa dalo čakať, zlepšilo sa priestorové rozloženie, ako aj rozlíšenie jednotlivých nástrojov. Tuning spočíval v posunutí highpass frekvencie (ktorá slúži hlavne na ochranu reproduktorov) o čosi nižšie - vymenil som kondenzátory na signálovom vstupe aj v bootstrape. Samozrejme prínos nebol nejak výrazný, stále mi to hučalo a hlboké tóny to hralo len na niektorých miestach izby (tam kde som to nepotreboval)
Najviac zvuku pomohlo presťahovať sa do normálnej izby. Počas čachrovania s nábytkom, keď som mal reproduktory umiestnené v rohu a ja som si sadol na opačnú stranu izby, som sa konečne presvedčil o tom, že aj tieto reproduktory vedia zabasovať. Basov bolo naozaj dostatok, objemné a pekne prekreslené. A dokonca možno až veľa (potenciometer basov nastavený do polovice). Keď som ich umiestnil do stredu dlhšej steny s asi 15cm odstupom od nej, situácia sa normalizovala. Po drobnom doladení bolo basov tak akurát a zneli tak akurát a aj pekne do hĺbky (samozrejme v rámci možností). A bez prevýšenia na miestach kde ho človek nechce. Pri sledovaní filmov či počúvaní hudby od opačnej steny úplná spokojnosť, pekný, vyrovnaný a aj detailný zvuk bez rušivých elementov s pekným vykreslením priestoru, čo poteší nielen pri hudbe, ale aj pri filmoch. Dokonca aj predtým pozorovateľná krabicovosť zvuku sa vytratila, čo by som pripísal konečnému rozohraniu reproduktorov.


Záver

Reproduktory sú v danej cene skvelou voľbou pre ľudí ktorí často počúvajú hudbu, hlavne nástrojovú. Skvelo ale poslúžia aj na bežné pozeranie filmov či hranie hier, kde budú mať oproti ostatným reproduktorom v danej či nižšej cenovej kategórii výhodu hlavne v lepšom podaní priestoru a dobrou dynamikou vďaka slušnému zdroju. Na bežné multimediálne použitie ale zamrzí chýbajúca regulácia hlasitosti na dostupnom mieste.

+ vyrovnaný a detailný zvuk
+ vykreslenie priestoru
+ napájací zdroj s dostatočnou výkonovou rezervou


- regulácia hlasitosti vzadu
- slabý, ale počuteľný brum z transformátora
- basy nejdú najhlbšiePriamou konkurenciou sú hlavne reproduktory od Microlabu, ktoré navyše ponúknu diaľkové ovládanie a chvália sa vyšším výstupným výkonom. Avšak, všetky majú aj napriek tomu slabšie zdroje, a to ako transformátor, tak filtračné kondenzátory, čo sa dynamiky týka, nebudú na tom teda tak dobre ako R1900. Navyše by som sa u Microlabov po čase bál aj o samotný transformátor, pri vyššom výkone bude jednoznačne preťažovaný. Takisto sú u Microlabov použité elektrolyty vo výškových sekciách výhybiek, čo určite nepomôže k ich čistote. Dvojsečnou zbraňou je komplikovanejšie spracovávanie audiosignálu reproduktormi, ktoré síce umožní ovládanie hlasitosti či nastavenia zvuku diaľkovým ovládaním, avšak celkom určite zhorší odstup signálu od šumu, možno aj presluchy medzi kanálmi. A navyše zvyšuje počet komponentov, ktoré sa môžu pokaziť. Solo4C a Solo6C majú zaujímavejší zosilňovač, ktorý nie je riešený integrovaným obvodom, čo je celkom rarita. či ale bude kvalitatívne lepší je otázne, na to by bolo treba meranie, alebo aspoň priamy posluchový test. Jednoznačnou výhodou u Solo6C a Solo2C je potom veľkosť stredobasového meniča a objem ozvučnice, je teda jasné, že budú schopné zahrať hlbšie basy, vďaka čomu môžu byť lepšou voľbou na elektronickú hudbu a filmy, teda tam, kde je toto dôležitejšie ako podanie detailov.
Za ďalšiu konkurenciu, aj keď len cenovú, by sa dali považovať Creative T40. Tie by som pred Edifiermi alebo Microlabmi uprednostnil jedine v prípade že by som bol veľmi výrazne a neovplyvniteľne obmedzený priestorom, inak za tú cenu absolútne nevidím význam ich kupovať. To isté platí pre Bose Companion TM2.
No a nakoniec by sa našli nejaké 2.1 systémy, ktoré ponúknu viac basov a vo väčšine prípadov aj hlbších, bez výnimky ale budú zaostávať v podaní stredov a výšok, s čím samozrejme súvisí aj toľkokrát spomínané podanie priestoru. Opäť teda vhodnejšie na filmy a elektronickú hudbu a o dosť menej vhodné na nástrojovú hudbu.


PC

Zvuk

Ďalšie