Inštalácia Octavia

montáž ozvučenia


Headunit:
Alpine CDE-170R
Tuner, CD, USB (MP3/AAC/WMA), AUX, 2xRCA

Reproduktory:
Carpower CRB-165SET
87dB/1W, stredobas kevlar/papier, výška hodváb, 12dB výhybka s MKT kondenzátormi

Zosilňovač:
Alpine MRV-T505
skladové zásoby, 2x60W @ 0,04% THD @ 12V, 10-50000Hz (+0 -1dB), 100dB SNR

Tlmenie:
STP Silver
Použité na vonkajší plech aj vnútornú konštrukciu dverí
Popis a dojmy:
U tejto zostavy mi išlo hlavne o dosiahnutie čo najväčšieho fr. rozsahu, hlavne smerom nadol, aby nebolo potrebné použiť subwoofer. Zároveň som chcel využiť zosilňovač, ktorý mi doma ležal len tak.
Reproduktory som vyberal v cene do 100€ s ohľadom na vizuálny dojem kvality spracovania. A tieto ako jediné v danej cene nemali žiadne kompromisy v podobe osekanej výhybky s elektrolytmi či bez možnosti nastavenia utlmenia výškovej sekcie.
Rádio malo mať zelené podsvietenie, podporu prehrávania mp3 z USB či CD a samozrejme AUX výstupy.

Prvým krokom bolo vyrobenie MDF podložiek pod reproduktory. Hrúbka použitej MDF bola 18 a 19mm, plán na vyrezanie som našiel na internete (keď ho nájdem tak link doplním). Nalepil som po jednom pláte do obidvoch dverí, prilepil a priskrutkoval podložky do závitov ktoré držali pôvodné plastové uchytenie. Tomuto však musel predchádzať drobný tuning daných podložiek, keďže neboli kompatibilné s tapacírom a ani s výrezom v ňom (tam krúžky kolidovali s kolíkmi na uchytenie plastových krytiek). Teraz už mohlo nasledovať prekrytie otvorov a následné zatlmenie aj tejto časti dverí. Všetky rezy do fólie a otvory do tlmiaceho materiálu boli zalepené kobercovou páskou. No a nakoniec bol naspäť nasadený tapacír. STP Silver je pomerne vďačný materiál s ktorým sa robí veľmi dobre, ak od neho človek nechce aby sa natiahol, čomu samozrejme bráni hliníková fólia. Tá myslím bude bitumen držať dostatočne pokope aj v teple, ten teda nebude v takej miere stekať. Pláty boli nahrievané len položením na slnko pred aplikáciou, cez deň bolo 35°C, takže by to snáď aj mohlo stačiť. Aj bez nahriatia sa ale STP lepí a tvaruje veľmi dobre.

Keďže bol osadený zosilňovač, ktorý bol až v kufri, museli byť k reproduktorom potiahnuté nové káble, v tomto prípade 2x1,5mm2 medená dvojlinka. Osadenie reproduktorov už bolo trochu tvrdším orieškom. Octavia má dosť nešťastne uchytenú sťahovačku okna - jej úchyt je rovno za reproduktorom v rovine plechu, hĺbka priestoru pre reproduktor je teda viacmenej rovná hrúbke podložky, čo je nejakých 36mm. No a keďže basáky CRB-165 sú hlbšie a v priestore magnetu majú veľký priemer, bolo treba učiniť nejaké tie úpravy. Prvou bolo odstránenie časti "krytu" okolo magnetu z reproduktora. Zadná plastová krytka išla zlepiť relatívne ľahko, obvodová časť je ale vlastne samotný kôš. Keďže je to ale hliníková zliatina a odstup od magnetu bol dostatočný, prišla na rad uhlová brúska a časť koša okolo magnetu išla preč. Ajtak ale s úchytom sťahovačky kolidoval samotný magnet, ktorý už samozrejme nebolo možné odstrániť. Keďže už bol priemer menší, stačilo zahnúť trčiacu časť úchytu a magnet sa s ním nejakým spôsobom obišiel. Nie práve najkrajšie riešenie, ale rezanie by úchyt oslabilo a bez úpravy by sa tam tento stredobas nevošiel.


Výškové reproduktory sú prilepené obojstrannou lepiacou páskou na prístrojovú dosku k A stĺpikom. Výhybky sú umiestnené na relatívne prístupných miestach v útrobách prístrojovej dosky a nie v dverách, aby bolo možné neskôr prípadne znížiť utlmenie výškových reproduktorov. To som uchometricky nastavil na maximálnu hodnotu -6dB.

Na napájanie zosilňovača som kúpil káblový set pre výkony do 600W s 6AWG napájacím káblom, 60A poistkou v puzdre a dvoma stereo signálovými káblami. Napájací kábel je potiahnutý po ľavej strane auta, signálový po pravej, aby sa následne stretli v priehradke na pravej strane kufra. Stamadiaľ je vyvedený aj zemniaci kábel. Zosilňovač je prilepený montážnym lepidlom na vrstve STP. Samotný zosilňovač rozhodne nebude slabým článkom zostavy, skôr naopak. Je to old-school zariadenie postavené z top súčiastok, stabilný je (aj keď to výrobca neudáva) do 1 ohmu (2 ohmy v mostíku) a nominálny, výrobcom udávaný výkon (60W pri 12V, 75W pri 14,4) dosahuje pri skreslení len 0,04%, teda nie pri prakticky nepočúvateľných 10% ako to býva udávané u súčasných zosilňovačov.

Posledným krokom, ktorý nasledoval týždeň po inštalácii, bolo osadenie rádia. Tam nastal problém s káblami, rádio má jednak príliš tesné konektory (do kolíkov na cinch-och mi to spravilo diery, z anténneho konektora mi to vyrvalo kolík) a jednak sa rádio s pripojenými cinch konektormi na dĺžku takmer nezmestilo do priehradky (káble sú pricviknuté medzi zadnou stenou a konektorom).


Zvuková skúška bez rádia, s externou zvukovkou (Audiotrak Prodigy Cube), dopadla na výbornú, na to že reproduktory boli prakticky nerozohrané hrala zostava parádne celé pásmo. Najviac ale samozrejme potešili mohutné basy, reproduktory nemali problém ani s naozaj basovými skladbami (napr. Lil Jon). Maximálna hlasitosť bez skreslenia bola takisto na vysokej úrovni, reproduktory dokázali dokonca až rozrezonovať zadnú ŠPZ (čo bolo sčasti spôsobené aj jej biednym uchytením) a roztriasť spätné zrkadlá.
Po osadení rádia sa neudiala nejaká veľká zmena, mám pocit že mierne klesla maximálna hlasitosť, ktorá ale ostala na stále dostatočnej úrovni, no tiež pribudlo malé skreslenie vyšších tónov pri hlasitostiach nad 30 (z 35), očividne spôsobené samotným autorádiom.

Z použitých komponentov teda rozhodne môžem odporúčiť tlmiaci materiál STP Silver a set reproduktorov Carpower CRB-165set, za tú cenu skvelá voľba. Autorádio Alpine ma až tak nepresvedčilo.Install: Octavia I (Carpower CRB-165SET, STP Silver, Alpine MRV-T505, Alpine CDE-170R)


PC

Zvuk

Ďalšie