Minireprosústavy
(29.3.2012)
Dostal som satelity z reproduktorov Genius SW-HF5000 (za čo sa samozrejme odmením) a pri rozmýšľaní čo s nimi, mi napadlo viac možností. Jednou z nich bolo spraviť trojpásmové reprosústavy, kde stredovým meničom by bol stredobas zo zadných satelitov (3" menič) a na basy by slúžilo izobarické zapojenie dvoch stredobasov z predných satelitov a centra. Problém ale nastal, keď som zistil, že stredobasy v centri majú 4 ohmy a tie v predných satelitoch 8 ohmov.
Po ďalšom rozmýšľaní som sa teda rozhodol, že obetujem 4ohmové meniče na upgrade 8ohmových a 3" nepoužijem vôbec. Meniče bez magnetov potom použijem ako pasív, čo padne vhod, keďže budem chcieť vzhľadom na objem pôvodnej ozvučnice pomerne nízke ladenie.
Po zmeraní parametrov sa ale zdá, že to bude veľká výzva, namerané Qts 8-ohmového meniča je 1,76 a rezonančná frekvencia 92Hz. Nutne teda potrebujem dramaticky znížiť Qts a aj rezonančnú frekvenciu. Qts by sa malo čiastočne vylepšiť odobratím magnetického tienenia, potrebujem ale zistiť spôsob, ako na to. No a ďalšie zlepšenie očakávam po pridaní magnetu z druhého reproduktora. Ak sa mi zas týmto podarí dostatočne zvýšiť citlivosť, budem môcť zvýšiť hmotnosť membrány a tým znížiť rezonančnú frekvenciu. Uvidíme ako sa mi to podarí.
Reproduktory budú mať aj zosilňovač, pre ten mám celkom schopné trafko so symetrickým výstupom 2x15V AC, čo by mi mohlo spraviť približne +-20,5V do samotného zosilňovača. Tým bude TDA2050, výkon bude približne 2x17W pri 0,5% THD, čo na tento účel určite bude stačiť.
Ak bude pre výsledný reproduktor s pasívom postačovať pôvodný objem 3l, zosilňovač bude musieť dostať osobitnú škatuľku (zrejme ozvučnicu zo zadného satelitu), ak nie, bude treba spraviť nové, väčšie ozvučnice a zosilňovač si nájde miesto v jednej z nich.


(24.8.2012)
Parametre sa mi po obrúsení vlnovca podarilo mierne zlepšiť, tu sú namerané hodnoty:
Fs = 63.97 Hz
Qt = 0.95
Qes = 1.40
Qms = 2.94
Mms = 4.07 grams
Rms = 0.555930 kg/s
Cms = 0.001520 m/N
Vas = 4.87 liters
Sd= 47.78 cm^2
Bl = 2.965136 Tm
Lp(2.83V/1m) = 81.82 dB

čo je oproti pôvodnému Qts a rezonančnej frekvencii celkom priaznivý posun, aj keď stále to nie je nič moc. Viac už od toho ale s týmto pohonom nedostanem a druhý tam dávať nebudem, reproduktory som teda použil takto a k ním som dal pasív, ktorý ozvučnicu podlaďuje, aby som zmenšil hrb na frekvenčnej charakteristike a zároveň dosiahol lepšiu odozvu na basoch.
Reproduktory sú v aktívnej službe, jednou z možných zmien bude ešte výmena kondenzátorov vo výhybkách za fóliové. Zosilňovač je takisto hotový a funkčný, otázne ale ostáva jeho osadenie, bedničky s reproduktormi sú už takto dosť malé a len transformátor by zabral polovicu objemu (navyše sa tam ajtak nezmestí), rozmýšľal som teda o použití menšej bedničky z jedného zo zadných satelitov, chýbajú mi ale plechy na prednú a zadnú stranu. Fotky čoskoro.


PC

Zvuk

Ďalšie