NeoDrive Passive Radiator Subwoofer (ASW10-1)Koncept
V prvom rade mi išlo o využitie meniča z tohto projektu a pasívu ktorý mi vznikol z druhého kúpeného meniča. Takisto by som chcel podľa možností menšie rozmery a jednoduchú a lacnú konštrukciu. Samozrejmosťou je požiadavka na schopnosť zahrať čo najhlbšie (podľa možností).

Realizácia
Parametre mám známe, simulácia teda nemôže byť problém, u pasívu som použil rovnaké parametre ako u aktívneho reproduktora, ide o rovnaké basáky ktoré boli upravované rovnakými postupmi, takže by to nemalo byť ďaleko od reality. Nejaké prípadné drobné odchýlky, ktoré by v reálnom svete ajtak nespravili žiadny rozdiel naozaj riešiť nebudem.
V simulácii mi vychádzal použiteľne objem okolo 40l, spočiatku som chcel menej, nakoniec som sa ale rozhodol ozvučnicu predĺžiť a nechať čistý objem narásť na 43l pri rozmeroch ozvučnice 300x550x400mm (ŠxVxH) s meničmi nad sebou na prednej stene. Výsledná frekvenčná charakteristika pri 210g pasívnej membráne:

Mierny pokles začína už pomerne skoro, no -3dB bod je na cca. 39Hz a -6dB približne na 30Hz, čo je celkom použiteľné. Problém bol so simuláciou výchylky, keďže netuším aký príkon môže dlhodobo takýto menič zvládnuť. Pri 100W príkonu sa ale v efektívnom pásme reproduktor pohybuje absolútne v rámci lineárnej výchylky, pri 200W ju už začína atakovať - v efektívnom pásme je maximum necelých 22mm p-p. Horšie to ale samozrejme je pod hranicou 30Hz, kde výchylky siahajú nad 40mm p-p, u pasívu až skoro 48mm, čo by zrejme mechanicky nezvládol.


Ozvučnica bola sčasti spravená z drevotrieskových dosiek recyklovaných z môjho prvého subwoofera s ARN312 a z druhej časti z povrchovo upravených dosiek z nejakého nábytku. Nadobúdacia cena - 0€. Ozvučnica má v zadnej časti uzavretú komoru pre modul zosilňovača, ktorú som robil pre SAM-200D od Monacoru. Tá má špecifický tvar, kvôli odvodu tepla som dal strop tejto komory pod 45° uhlom, mal by ústiť do otvorov cez ktoré by unikalo teplo.
Povrchová úprava je jednoduchá - Dosky som nalakoval nitrocelulózovým lakom, ten vyhladil, znova nalakoval a znova vyhladil, po obvode (boky, vrch a spodok) oblepil samolepiacou tapetou s textúrou dreva, zadná strana je len nafarbená, na prednej je nalepený poťahový koberec - tu zvažujem ešte pridať ďalšiu dosku, ktorá by prekryla uchytenie meničov, vidieť by z nich teda bolo len to od zavesenia smerom k stredu.

Testovanie
Po dokončení samozrejme nasledovalo testovanie. Pri prvom testovaní sa tu prejavili nevýhody používania recyklovaných dosiek - zlepená ozvučnica sa totiž nedá rozobrať bez toho aby sa dosky mierne neponičili, čo pri nedostatočných rozmerových rezervách bude viesť k nedokonalému dosadaniu rohov. Takýto prefukujúci roh bol ale jeden a škára bola len veľmi malá, oprava bola teda rýchla.
Nejakú dobu mi trvalo kým som dokončil pasív a kým som našiel vhodné závažie. Na začiatok som teda použil len mohutnejšiu skrutku s pár maticami v plastelíne, ktorú som napchal do formera. To sa žiaľ ukázalo ako nie najšťastnejší nápad, takto vytvorené závažie pri testovaní vyletelo von. Čo je ešte horšie, vyletelo von nesprávnou stranou.

Teraz teda nasleduje vyrobenie novej membrány pasívu. Samozrejme nechám pôvodnú, na ktorú z prednej strany pridám rovnú dosku z niekoľkých vrstiev papiera, v strede podoprenú rolkou idúcou od styčného miesta formera a membrány - rovnako ako som to spravil v prípade subwoofera Mirum.Fotogaléria


PC

Zvuk

Ďalšie